Cześć , dziś opowiem wam o tym jak pozyskiwać pieniądze z Funduszy Europejskich na założenie firmy bądź też dofinansowanie, oraz czy ten sposób pozyskiwania kapitału ma w ogóle sens patrząc jaką drogę trzeba przebyć by być na mecie- z pełnym portfelem unijnych pieniędzy 🙂 .
Będzie to pierwsza część moich rozważań ,bo temat jest długi i szeroki i nie nadaje się na jedno posiedzenie 🙂 Dla tych ,którzy jeszcze nie czytali o tym jak pozyskiwać pieniądze na firmę z Urzędu Pracy – przesyłam link poniżej :
https://damcidomyslenia.pl/jak-i-czy-warto-otrzymac-dotacje-z-urzedu-pracy-na-zalozenie-firmy/
Zacznijmy od początku . Z racji obecności w Euro-Kołchozie , Polsce przypadają co roku mld euro z Funduszy Europejskich na wyrównanie różnic pomiędzy naszą gospodarką a pozostałymi krajami europejskimi .
W tym momencie już nastąpi rozróżnienie bo są różne programy oraz różne formy wsparcie m .in:
a) indywidualny plan działania, który pomoże Ci w podjęciu odpowiednich kroków w celu znalezienia pracy, doradztwo zawodowe, gdzie profesjonalny doradca zawodowy pomoże wybrać odpowiedni dla Ciebie zawód
b) szkolenia, kursy zawodowe, studia podyplomowe , staże i praktyki zawodowe
c) dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Rozpocznijmy od opisania dotacji z UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeszcze parę lat temu dotacje z Unii Europejskiej były bezzwrotne, lecz od 2015 roku nie ma bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej dla wszystkich.
W kwestii dotacji czy dofinansowań jest troszkę inaczej niż w przypadku kredytów czy pożyczek na podobnych warunkach , bo tu jak powinie ci się noga czyli np: przestaniesz wywiązywać się z umowy o dofinansowanie/dotacje to będziesz musiał oddawać pieniążki.
Przykładowo dotacje z UE są przyznawane dla osób , które nie ukończyły 30 lat , nie uczą się i nie pracują . Twoja sytuacja zostanie to dokładnie przeanalizowana przez „fachowców” z Urzędu Pracy w zależności od wybranego województwa.
Jak już cię zbadają i przesłuchają , wtedy , będziesz też mógł otrzymać np: pomoc w znalezieniu pracy , doradztwo dotyczące pracy(czyli na jaką fuchę powinieneś się załapać) , dostępne szkolenia , studia podyplomowe ,staże , praktyki zawodowe, bądź oczywiście w ostateczności dotację na rozpoczęcie działalności.
Poza tym niezbędne jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej , musisz sobie załatwić poręczyciela i utrzymać się przez 12 miesięcy od momentu otrzymania dotacji. Dotacja wynosi najczęściej 6 -krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia czyli jakieś 30 tys.zł wg tego co kłapie GUS :D.
Kolejna przykładowa forma wsparcia , w postaci dotacji przysługuje osobom które ukończyły 30 lat i nie pracują – tutaj dodatkowe warunki uzyskania dofinansowania są zróżnicowane w zależności od województwa.
Najczęściej wymagane jest wykazanie, że sytuacja zawodowa na danym rynku pracy jest bardzo trudna oraz ,że ciężko otrzymać jest pracę w twoim rewirze. Pomoc jaką możesz otrzymać to szkolenia, doradztwo oraz pożyczkę lub dotację na założenie własnej firmy. Tu podobnie jak dla wcześniejszej grupy, uzyskanie bezzwrotnej dotacji nie jest możliwe dla każdego.
Dodatkowo jeśli spełniasz jedno z poniższych kryteriów też możesz ubiegać się o dotacje -co nie znaczy ,że ją otrzymasz bo konkurencja jest duża 😀
Do tej grupy szczęśliwców kwalifikują się osoby np: po 45 roku życia , osób trwale bezrobotne, osób niepełnosprawne, osoby z bardzo niskim wykształceniem.
Teraz przejdziemy do kwestii formalnych i merytorycznych czyli jakie są warunki i kryteria by w ogóle się załapać na listę potencjalnych szczęśliwców – a lista jest długa więc zapnij pasy i ruszamy w drogę 🙂
Oczywiście musisz dokładnie opracować pomysł planowanej działalności. Stosowne przygotowania musisz poczynić dużo wcześniej niż w dzień rozpoczęcia naboru wniosku -pomysł na biznes też jest niezbędny bo nikt nie wyłoży kilkudziesięciu tys. zł chłopakowi z pod słupa czy lampy na piękne oczy.
Po pierwsze musisz dokładnie wiedzieć czym będziesz się zajmować. Jeśli myślisz ,że zrobisz biznes tylko po to by otrzymać dotację , a później zwiniesz interes to generalnie szkoda czasu bo i tak jak firma nie przetrzyma 12 miesięcy to pieniądz trzeba zwrócić:).
Dofinansowanie ma być tylko wsparciem dla Twojego przedsięwzięcia, a nie powodem , dla którego chcesz go założyć.
Euro-Kołchoz finansuje różne projekty , najlepiej sprawdzić w swoich wojewódzkim urzędzie pracy czy możesz liczyć na jakiekolwiek wsparcie twojego biznesu.Na tej stronie znajdziesz więcej szczegółów :
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
Każdy projekt to inne kryteria i zasady udzielania wsparcia , fakt ,iż Janek otrzymał na coś wsparcie finansowe nie oznacza wcale , że i tobie przypadnie ten zaszczyt -zwróć na to uwagę:)
Jednakże zakładam ,że już mniej więcej wiesz jaką gałąź biznesu chciałbyś bardziej rozwinąć . Teraz , trzeba skontaktować się z jego realizatorem i wziąć w nim udział.
Ponadto są również organizowane otwarte spotkania dla osób zainteresowanych wzięcia udziału w projekcie i otrzymaniem dotacji na rozpoczęcie działalności.
Na początku i tak trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako bezrobotny , co ważne poinformuj gremium urzędników , że zrobiłeś to by starać się o dotację , bo w odmiennym wypadku przyjdzie jakaś oferta pracy a ty będziesz musiał ją wziąć i już nie będziesz miał powyższego statusu bezrobotnego 🙂
Dobrze , dokonałeś już wyboru programu o dofinansowanie , teraz powinieneś się zapoznać z regulaminem i złożyć formularz zgłoszeniowy- najczęściej wszystko jest dostępne w internecie bądź u organizatora danego projektu.
Przykładowy formularz zgłoszeniowy to oczywiście czysta biurokracja trzeba wypełnić m .in
następujące dane :
a) podstawowe informacje o Tobie, takie jak imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania,dane kontaktowe, sytuacja społeczno-demograficzna, to znaczy status na rynku pracy, wykonywany zawód, wykształcenie, sytuacja gospodarstwa domowego, niepełnosprawność
b) wybrane szkolenie , oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem projektu, inne oświadczenia takie jak spełnianie kryteriów, uzasadnienie pomysłu na działalność itd ,
W porządku złożyłeś już wniosek , teraz kolejnym krokiem będzie przygotowanie twojej osoby za pomocą szkoleń do napisania własnego biznesplanu , czy wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Ponadto będziesz się mógł tam nauczyć zasad marketingu , reklamy czy jak sprzedawać własne produkty pod szyldem marki 🙂
Najważniejszy i tak jest biznesplan , który przekona Komisję Oceny Wniosków (tak się ta loże zwie) bo oni stwierdzą czy się nadajesz lub nie. To oczywiście pierwszy test -a jak wiadomo , testy nie sprawdzają wiedzy tylko czy umiesz je zdać :)-możesz też poprosić o radę fachowca i on ci pomoże sporządzić biznesplan 😀 Możesz też skonsultować swoje opracowanie z indywidualnym doradcą – to ważne bo później już nie będziesz mógł korygować błędów jak złożysz biznesplan .
Następną istotną kwestią jest wkład własny– tu musisz pokazać ,że już umiesz zarządzać kapitałem bądź masz kogoś kto ci to sfinansuje (najlepiej mieć co najmniej 10 % wkładu własnego im więcej tym lepiej oczywista -oczywistość jak mawia Jarek:D)
Wkład finansowy możesz też pozyskać za pomocą kredytu lub pożyczki -co kosztuje -więc na twoim miejscu bym oszczędził te parę tysięcy 🙂
Przy wypełnianiu formularza , należy dokładnie się wczytać w instrukcje jego wypełnianie, ja to przeczytałem i nawet jak na kogoś kto się orientuje w przepisach i wnioskach jest tam troszku trudnego języka prawniczo-finansowego-więc polecam też tobie konsultację z fachowcem , żeby nie zrypać jakiegoś pytania , czy błędnie wypełnić rubryki bo szkoda czasu.
Później musisz też dołączyć załączniki ,które są różne dla każdego programu tzw.(załączniki UE)-znajduje się w formularzu wniosku.
Przed złożeniem wniosku dokładnie sprawdź, czy jest on podpisany we wszystkich wyznaczonych do tego miejscach, czy posiadasz wszystkie potrzebne , podbitki , papierki zaświadczenia pieczątki ,załączniki itd .Od momentu złożenia wniosku, pozostaje ci tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję Komisji Oceny Wniosków. Czas rozpatrywania wniosku jest różny – może to trwać nawet 3 miesiące.
Komisja Oceny Wniosków najpierw bada pismo pod względem formalnym (papierki , podpisy , pieczątki , pełnomocnictwa itd 🙂 -dopiero później przychodzi kontrola merytoryczna wniosku. Na to składa się dokonanie oceny w jakim stopniu twój projekt zrealizuje cel programu stworzonego przez euro-kołchoz , po drugie prawdopodobieństwo jego realizacji przez ciebie .
Na końcu pozostałe wymogi merytoryczne-choć te dwa pierwsze to z zasady przepustka do następnego etapu 🙂
Tu przykładowe kryteria merytoryczne : twoje doświadczenie zawodowe w danej branży , planowane koszty inwestycji , konkurencja na rynku w tej branży , proces przygotowania inwestycji itd;
Kolejny etap ,który jest istotny to rozmowa z doradcą zawodowym .
Przed podpisaniem umowy będzie na Tobie spoczywał obowiązek zabezpieczenia dotacji, które będzie miało zapobiec nienależytemu wykorzystaniu środków unijnych.
Zabezpieczenie może być dokonane na nie mniej niż 140% kwoty udzielonego dofinansowania. Przykładowe formy zabezpieczenia : weksel z poręczeniem ,poręczenie zwykłe , zastaw na prawie lub rzeczach, ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości , gwarancja bankowa, blokada rachunku itd.
Jak już dostąpisz tego zaszczytu otrzymania dofinansowania , to w umowie ,którą podpiszesz otrzymasz szczegółowe rozpiski dotyczące rozliczeń z dotacji , obowiązków, oraz praw. Pilnuj tego ,by nie musieć później oddawać kasy 😀
Jak już otrzymałeś dotację na konto , to teraz można już szaleć 😛 , ale najpierw musisz założyć działalność gospodarczą .Tu polecam wpis z bloga , link poniżej 🙂
https://damcidomyslenia.pl/zalozyc-wlasna-firme-niezbedne-kroki-koszty-tym-zwiazane/
Pamiętaj o tym by założyć ją w terminie zapisanym w umowie o dotacje z UE !!
Przez okres ustalony w umowie twój biznes będzie nadzorowany i monitorowany, a zamknięcie działalności przed ustalonym w umowie terminem będzie wiązać się z koniecznością zwrotu przyznanych środków-pamiętaj o tym !!!
Po drugie , jak będziesz wydawał te pieniądze z dotacji pamiętaj by je nie przewalić na głupoty , tylko wydatkować zgodnie z harmonogramem wskazanym we wniosku.
Później przychodzi etap rozliczenia projektu, najczęściej w terminie do 30 dni od dnia zakończenia wykorzystywania przyznanych środków. Tu już potrzebujesz mieć faktury na wszystko co kupowałeś ,dokładne rozliczenia ,żeby nikt ci się nie doczepił , oraz wskazać okres za jaki przedstawiasz dokumenty związane z wydatkowaniem .
Ostatni etap polega na złożeniu wniosku o płatność końcową. Wtedy następuje całkowite rozliczenie projektu i tu pojawią się smutni panowie się –czyli urzędnicza kontrola -z instytucją z którą podpisałeś umowę. Kontrola ma na celu sprawdzenie poprawności wykonania projektu i prawidłowości wydatkowania środków unijnych.
Kolejnym sposobem na wsparcie twojego już działającego biznesu jest wsparcie pomostowe.
To bezzwrotna pomoc dla każdego , rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej i jest udzielane do momentu uzyskania płynności finansowej firmy.
Łączny czas wsparcia pomostowego może wynosić maksymalnie 12 miesięcy. Mówimy o kwocie rzędu 1000 zł miesięcznie
Najczęściej pomoc jest udzielana na 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności, można to przedłużyć do 12 miesiąca funkcjonowania firmy.
Kasę którą otrzymasz na konto możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków, np: na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, koszty czynszu oraz inne wydatki ponoszone na działalność firmy.
Rozliczenia ze wsparcia pomostowego należy dokonać do 15 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego (po 6 i po 12 miesiącach otrzymywanego wsparcia).
Idąc w szczegóły opiszę wam kilka najważniejszych programów finansowanych przez euro-kołchoz -każdy znajdzie coś dla siebie 🙂
Program Inteligentny Rozwój -będzie realizowany do 2020 r. Tu pieniądze płyną szerokim strumieniem , jeśli zamierzasz wprowadzać innowacje do polskiej gospodarki 🙂 Przykładowe dofinansowania to bony na innowacja dla małych i średnich przedsiębiorstw . Możesz otrzymać np: ponad 300 tys.zł na sfinansowania pracowników , którzy będą pracować nad twoją innowacją . Więcej szczegółów o innych dofinansowaniach znajdziecie na poniższej stronie :
www.poir.gov.pl
Program Wiedza Edukacja Rozwój– w ramach tego projektu , jeśli posiadasz firmę która się specjalizuje w szkoleniu innych firm i przedsiębiorców -jesteś przysłowiowym kołczem to zainteresuj się tym programem 🙂 Więcej szczegółów poniżej 🙂
https://www.power.gov.pl/
Program Polska Wschodnia– jeśli jesteś mieszkańcem wschodnich lubieży naszego kraju -to ten program jest dla ciebie .Mówimy tu o województwie , podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Najczęściej chodzi o dofinansowanie wprowadzenia innowacyjnych produktów na rynek nie tylko nasz rodzimy ,ale i zagraniczny. Ponadto pieniądze są również przeznaczanie na polepszenie własnej marki , itd .
www.polskawschodnia.gov.pl
To by było na tyle jeśli chodzi o ten wpis. Kolejne kwestie zostaną poruszone w przyszłym tygodniu , będzie m .in o inkubatorach przedsiębiorczości . A teraz żegnam się z wami życzliwie i do zobaczenia w kolejnym wpisie 🙂
1 Komentarz