Cześć , dzisiaj opowiem wam trochę o rajach podatkowych. A czym w ogóle są raje podatkowe ? Miejscem które przyciąga obcokrajowców i kapitał zagraniczny ze względu na bardzo korzystne i niskie opodatkowanie to raz . Dwa to transfer zysków i unikanie wyższych podatków obowiązujących w krajach macierzystych . Szacuje się ,że udało im się już ukryć we wszystkich rajach podatkowych łącznie kilkadziesiąt bilionów dolarów :D.
Cóż, jak sama nazwa , możemy poczuć się w tych miejscach „jak w raju” jeśli idzie o kwestie podatkowe ,gdyż w większości tych miejsc nie istnieje podatek dochodowy lub w gorszym przypadku ma on wysokość czysto nominalną. Kolejnym istotnym czynnikiem jest brak transparentności , oraz fakt że informacje o podatnikach w raju podatkowym nie są wymieniane z innymi krajami. Choć wiadomo nikt nie przewidzi tego że jakiś haker włamie się do kont szwajcarskich i Makrela czy jakiś inny przywódca nie dobierze się wam do kasy na koncie czy traficie na jedną listę z Putinem – tak jak było w Panama Papers 😀
Zaprezentuję wam jak to wygląda w kilku krajach-rajach , Nie przedstawię wszystkich bo jest ich kilkadziesiąt i cały czas powstają nowe dlatego,zapraszam do samodzielnej lektury 🙂 .
Ja osobiście nie zaliczam Szwajcarii do raju podatkowego raczej do quasi-raju bo przykładowo można tam negocjować wysokość podatku dochodowego -chodzi tu o rezydencję podatkową dla osób zamożnych , która się zmienia i co za tym idzie stawka podatku dochodowego ulega obniżeniu. Dochodzi do porozumienia podatkowego(ile wynegocjują to tyle płacą z rządem szwajcarskim ) –ale wiadomo nie jest to opcja dla zwykłego leszcza .
Z tej przyjemności skorzystali m in. Phil Collins czy Tina Turner . Była żona nieboszczyka Kulczyka wybrała do tego celu alpejską miejscowość na pograniczu Szwajcarii Włoch i Austrii.
Zobaczmy jak to wygląda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich :
Tu nie istnieje podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od obrotu (VAT), brak jest również opodatkowania zysków z działalności gospodarczej bądź zysków z działalności inwestycyjnej. Nie istnieją również cła, podatki od eksportu bądź importu, ani jakiekolwiek formy kontroli dewizowej lub wymogi w zakresie zezwoleń na pracę. Czyli raj na pustyni -nie da się ukryć .
A Monako to już klasyk. Począwszy od 1869 r. osoby fizyczne w Monako nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W Monako osoby fizyczne nie płacą również podatku od zysków kapitałowych, brak jest również podatku od nieruchomości. Czyli nie tak jak u Arabów ale też całkiem nieźle .
Pamiętajcie o tym że osoba fizyczna – jeżeli ma miejsce zamieszkania na terytorium RP – podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Ponadto za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę, która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. To ważna informacja jeśli myślicie o bawieniu się w zakładanie działalności w różnych krajach i optymalizacji podatkowej .
Napiszę wam o niezbędnych krokach w założeniu działalności w raju podatkowym ogólnikowo oczywiście bo szczegółami zajmują się kancelarie oraz o przybliżonych kosztach.
Po pierwsze trzeba złożyć wniosek o do właściwego organu rejestracji działalności gospodarczej (czasem jest to ministerstwo danego kraju) za granicą wraz z propozycją nazwą firmy-następnie złożenie wniosku rejestracyjnego.
Na tym etapie wymagane jest pośrednictwo polskich kancelarii wraz z kancelarią zagraniczną na miejscu. Wszystkie niezbędne umowy , statut spółki czy informacje o kapitale spółki to już robota dla prawników- płacisz to wymagasz :D.
Przy spółce wiadomo trzeba zadeklarować niezbędny kapitał do jej założenia ( w Polsce 5tys. jest dla spółki z o.o. a np.: na Cyprze to kilkaset euro .
Trzeba czekać kilka tygodni na założenie firmy za granicą . Poza kosztami założenia spółki za granicą musicie pamiętać również opłatach rocznych za obsługę spółki za granicą . Ponadto dla spółek kapitałowych sporządza się sprawozdania finansowe-to kolejne koszty .
W mojej ocenie raje podatkowe opłacają się gdy macie już większe dochody bo przy mniejszych więcej wyjdą koszty prawników i stałego nadzoru niż korzyść podatkowa.
Jeśli idzie o np: o cypryjskie spółki to rezydencja podatkowa, a co za tym idzie korzystanie z korzyści podatkowych, wymaga ulokowania na Cyprze ośrodka zarządzania i pełnej kontroli spółki- większość dyrektorów muszą stanowić rezydenci Cypru, tam też należy przeprowadzać spotkania zarządu.
Przykładowo taki CIT na Cyprze jest sporo niższy niż w Polsce bo wynosił kiedyś tylko 10 %(teraz ponad 12 %). Zwolnione od podatku są dywidendy wypłacane wspólnikom spółki oraz zyski z obrotu papierami wartościowymi dokonanych przez spółki.
Istotną kwestia jest by wybrać taki raj podatkowy który unika podwójnego opodatkowania między dwoma państwami w naszym wypadku Polski z Cyprem – w tym wypadku udało się dojść do korzystnej umowy między naszymi krajami . Jeśli Cypr wam się nie podoba to macie do dyspozycji jeszcze 88 krajów z którymi Polska ma podpisane podobne umowy.
To tyle jeśli idzie o szczegóły prawne związane z rajami podatkowymi bo reszta to praktyka .
Najpierw przekalkulujcie ile zarabiacie i czy wam się to opłaca jeśli chcecie mieć na początku firmę niech będzie to Wlk Brytania np.: jeśli idzie o ZUS. Bo w takiej Wielkiej Brytanii to nie płacicie ubezpieczenia społecznego (odpowiednik naszego ZUS) poniżej 660 funtów miesięcznych zarobków , ale później już stawka rośnie wraz z dochodami . Dajmy na to w Polsce jak jesteś początkujący to musisz wybulić te 1100zł (wiadomo po okresie roku bo na początek to 50% tej sumy ale później to już normalna stawka) na zakład utylizacji szmalu to jest sporo , gdzie na wyspach nie wykładasz ponad 200 funtów miesięcznie bo by większość przedsiębiorców by nie istniała . Anglicy wolą opodatkować bardziej tych średnich i większych przedsiębiorców (stawka wzrasta wraz ze stopniem bogactwa) – u nas odwrotnie czy jesteś mały czy duży to jest stawka podatku -liniowa jeśli idzie o dochody przedsiębiorców- czyli 19% .
Dodam , że ulubionymi rajami podatkowymi naszych bogaczy z top 100 są Luksemburg, Kajmany, Antyle Holenderskie – kiedyś Cypr też był.
To by było na tyle , do zobaczenia w najbliższym artykule pamiętajcie o bogaceniu się by kiedyś skorzystać z uroków raju podatkowego .
P.S
Dałem do myślenia?
Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:
Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ
Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)
z jakich źródeł korzystałeś tworząc ten artykuł?
Cześć , część to wiedza ze studiów prawniczych a reszta to artykuły z internetu oczywiście wiadomo że prawo się szybko zmienia więc trzeba wszystko na bieżąco sprawdzać.
Możesz zarekomendować jakies konkretne artykuły?
Artykuł na Forbsie http://csr.forbes.pl/najwieksze-raje-podatkowe-na-swiecie,artykuly,196503,1,1.html . Na bankierze oraz interi. Kancelarie ,które się tym zajmują też to mają opisane ale głównie oferty dla potencjalnych klientów:D
Dzieki za kolejny konkretny artykuł Dragon. Jedna mała uwaga: w Polsce kiedy zakladamy pierwszą działalność gospodarczą, mamy mozliwosc placenia polowy stawki na ZUS przez dwa lata a nie rok.
Cześć, dzięki za merytoryczną uwagę na temat tego Zusu. Akurat artykuł powstał na prośbę użytkownika z forum , bo ja miałem pisać o VAT , ale postanowiłem to przełożyć na później , wiadomo raje ciekawsze 😀
Wyjeżdzam dajmy na to od Holandii na 2 miesiące. Zarabiam np 10 tyś złotych. Podatek jest odprowadzony w Holandii . Muszę jeszcze dodatkowo odprowadzać podatek dochodowy w PL ?
Rozliczać się też trzeba z polską skarbówką -czy będzie podatek to sobie musisz policzyć tu masz artykuł temu poświęcony http://www.zwroty-podatku.info/artykuly/jak_rozliczyc_holandie.php . Między Polską a Holandią została zawarta umowa międzynarodowa w sferze podatków dotycząca unikania podwójnego opodatkowanie (stosujemy metodę zaliczenia). Z każdym krajem Polska ma podpisaną inną umowę dotyczącą prawa podatkowego dlatego tyle jest tych przepisów.