CiekawostkiWszystkie Wpisy

YACON CZYLI IDEALNY ZAMIENNIK CUKRU, ABY POSŁODZIĆ CIEPŁĄ HERBATĘ W ZIMNE JESIENNE WIECZORY

 

4938130260_c3d9715732_b

Czym jest Yacon?

Yacon jest specyficzną rośliną, która smakiem przypomina słodką gruszkę. Uprawia się go nigdzie indziej jak w Ameryce Południowej, a dokładniej w Północno – Zachodniej Argentynie, Peru czy Kolumbii. Pierwsze wzmianki o Yaconie możemy natrafić w spisie roślin uprawianych przez mieszkańców Andów z 1615 roku.  Roślinka ta jest na tyle specyficzna, że po prostu wyrywasz ją z ziemi i jesz razem z liśćmi. Jej słodki smak sprawia, że można ją śmiało zastąpić cukrem.

Korzyści ze stosowania regularnie Yaconu:

 1. Poprawia trawienie oraz chroni wątrobę.
 2. Wspomaga wchłanianie: wapnia, magnezu oraz witamin z grupy B.
 3. Jest rośliną bardzo słodką, ale i niskokaloryczną.
 4. Reguluje poziom cukru we krwi.
 5. Śmiało można ją stosować w walce z nadwagą.
 6. Łagodzi zaparcia.
 7. Przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników w organizmie, a dokładniej w okrężnicy.
 8. Ma wpływ na cholesterol w organizmie.
 9. Wspomaga układ odpornościowy.
 10. Łącząc go z innymi produktami bogatymi w żelazo, skutecznie można walczyć z Anemią.
 11. Można przechowywać roślinkę w każdych warunkach. Im dłużej ją przechowujemy, tym bardziej jest słodka,a dodatkowo zachowuje świeżość przez wiele dni, długo się nie psując.
 12. Opóźnia starzenie się skóry.
 13. Nadciśnienie tętnicze.

Pod jaką postacią występuje Yacon

Yacon najczęściej występuje pod postacią syropu, którym można słodzić różne rzeczy. Jednak można też spotkać go pod postacią z których można zrobić wywar, a także pod postacią kapsułek. Yacon można też uprawiać w domu, jednak trzeba uważać, gdyż jest bardzo wrażliwy na temperatury spadające poniżej zera.

Sposób użycia:

Jeśli mamy Yacon w „listkach”, to jedną-dwie małe łyżeczki zalewamy zimną wodą i gotujemy na małym ogniu ok  5 minut do momentu wrzenia. Potem odcedzamy i pijemy trzy razy dziennie po jednej szklance.

Cena Yaconu:

Cena zależna jest od tego, czy jest to syrop czy są to liście, czy może kapsułki. Pół litra syropu z Yaconu kosztuje ponad 70 złotych.  40 g liści kosztuje ok. 16 złotych, jednak nie opłaca się kupować takiej ilości. Jak już to 1 kg liści, które kosztują ponad 200 złotych.

Podsumowanie:

Yacon to idealny słodzik, który jest naturalny i wskazany dla cukrzyków. Jednak żeby dawał maksymalne efekty wskazane jest jego łączenie z inną super-żywnością jak np: kakaowcem czy spiruliną.  Ja właśnie piję herbatkę z niego i jest naprawdę dobra.

 

 

Rate this post
Pokaż więcej

4 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button