Motywacja30 THE BEST OFFWszystkie Wpisy

Czym tak naprawdę jest pasja w życiu?

Ostatnio napisał do mnie pewien chłopak, który ustosunkował się do mojego wcześniejszego wpisu dotyczącego pasji w życiu.

https://damcidomyslenia.pl/jak-znalezc-pasje-w-swoim-zyciu-i-zaczac-robic-to-co-sie-kocha/

Czytałem bloga na temat pasji i stwierdziłem,że napiszę do Ciebie po pomocną radę.
Mam swoja pasje ,która bardzo lubie jest to miksowanie myzyki.Muzyka której w tym kraju jest maly popyt,najwiecej w Holandii jest imprez,w PL to nie kiedy energy 2000 prowadzi taka impreze,ale to raz na 3 miesiące lub zdaza sie sie przyjedzie jakis dj ktory gra ten gatunek na sunrise.
Wracaj do pasji w polskich klubach nigdy nie grywalem,zdazylo sie na 18stkach itp. Ogólnie jeslij pojsc w kierunku dj problem polega na tym,że trzeba bylo by isc w produkcje muzyki.Produkcji wgl. Nie potrafie,trzeba wszystko robic na programach i tez zakupic sprzet do tego potrzebny(wydatki).
Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć- granie w klubach to jedno,lecz ,żeby sie utrzymać trzeba by bylo tworzyc muzykę
Zastanawiam sie czy isc w takim kierunku czy może szukać innej pasji?
Pozdro

Czym tak naprawdę jest pasja?

Pasja zazwyczaj kojarzy się z hobby, które lubimy uprawiać w wolnych chwilach. Dla niektórych pasją jest piłka nożna, a dla innych koszykówka.  Dla innych chodzenie na mecze, a dla niektórych sztuki walki.

Pasja sprawia, że chociaż na chwilę zapominamy o problemach dnia codziennego. Pasja sprawia, że zajmujemy się tym, co kochamy robić w wolnych chwilach zapominając o całym Bożym Świecie. Pasja sprawia, że się relaksujemy, odpoczywamy i czujemy się dobrze.

Pasja to tylko amatorka

Pasją możesz zająć się co najwyżej amatorsko, po godzinach pracy lub w Weekendy. Jednak jeśli chciałbyś zacząć utrzymywać się tylko ze swojej pasji i z tego co akurat lubisz robić, to musisz być bardzo dobry w tym co robisz.  To jest jedna strona medalu, a druga? Twoja pasja musi rozwiązywać czyjeś problemy lub dawać jakąś wartość innym ludziom, żeby się z tego utrzymać.

Kiedyś czytałem wywiad z Robbie Williamsem, który opowiadał, że nienawidzi swoich największych hitów, których chce publika. Czemu? Ponieważ musi je grać w kółko i nimi już rzyga. I to już nie jest pasja, tylko zarobek zawodowy.

Ja osobiście lubię prowadzić tego bloga. Lubię dzielić się moimi spostrzeżeniami, lubię dawać do myślenia. To jest można powiedzieć moja pasja. Jednak nie oszukujmy się, że kiedy zwiększył mi się ruch na stronie, zaczęły spływać do mnie maile i kiedy zacząłem pisać książkę, to moja pasja trochę mi zbrzydła. Wcześniej była tylko odskocznią od szarej rzeczywistości, a teraz wszystko zmierza w kierunku zarobkowym.

Jeśli chce się dalej rozwijać i iść do przodu, to będę zmuszony za niedługi czas założyć firmę. Niestety wtedy moja pasja, przestanie być pasją, tylko stanie się moją działalnością zarobkową, która będzie KOMERCJĄ!!! Tak!!! Będę komercyjny. O te słowo jest wiele nieporozumień z środowisku Hip-Hopowym.

Najpierw jest pasja, a ona jest tylko do pewnego etapu. Dalej już jest Komercja.  Żeby utrzymać siebie i przyszłości moją rodzinę z pisania bloga i wydawania produktów, to nie będzie żadnej mowy o pasji, ponieważ to będzie moją PRACĄ.

Przyjęło się takie powiedzie, że jak będziesz robił w swoim życiu, tylko to co kochasz, to nigdy nie przepracujesz ani jednego dnia w roku. Nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Lubisz gotować? Gotowanie jest Twoją pasją? Ale jeśli chcesz być Światowej klasy kucharzem, to wiąże się to z inwestycją. Inwestycją czasową i finansową. Wtedy Twoja pasja pochłania większość Twojego czasu i wtedy dostrzegasz jej drugą stronę medalu. Wcześniej gotowałeś sobie sam dla siebie i przy tym się relaksowałeś, a teraz jeśli chcesz się utrzymywać z gotowania, to musisz być w tym naprawdę dobry i hobbistyczne gotowanie weekendowe się tu nie sprawdzi.

Myślisz, że mając pasję zawsze będzie wszystko dla Ciebie przyjemne? Oczywiście, że nie, bo jak wejdziesz na działalność zarobkową, to w pewnym momencie życia możesz się również wypalić, a swoją pasję znienawidzisz. Widać to po sportowcach zawodowych, którzy ćwiczą, trenują, ćwiczą, trenują, ponieważ ich pasja, stała się ich zawodem, który daje im środki utrzymania. Ilu takich sportowców się wypala? Są jednego sezonu na fali, a drugiego na dnie. Ilu sportowców kończy przedwcześnie karierę?

Czytałem kiedyś wywiad z Cristiano Ronadlo. Spytano się go co planuje robić po przejściu na emeryturę. Czy chce związać się z piłką nożną i pójść w trenerkę? Cristiano się skrzywił i powiedział, że nie łączy swojej przyszłości z piłką. On ma już dosyć piłki. Chce pójść w modę. Moda będzie jego pasją w którą będzie ładował zarobione w piłce nożnej pieniądze. Wcześniej piłka była jego pasją, ale widocznie trochę mu już zbrzydła skoro nie chce jej kontynuować.

Od Jesieni 2014 roku prowadzę hobbistycznie bloga, którego czytasz w tej chwili. Żeby się dzielić z wami moją widzą to ponoszę z tego tytułu wydatki. Muszę opłacić serwer, domenę oraz program do wysyłania maili.  I to są już jakieś wydatki. Jednak jak chcę zacząć zarabiać na swojej pasji, to już muszę poczynić duże inwestycje finansowo-czasowe. Muszę nauczyć się reklamowania w internecie, przeprowadzania kampanii, opanować Google Analytic, Pozycjonowanie, tworzenie swoich produktów, żeby miały ręce i nogi. Muszę zainwestować swój czas oraz pieniądze.

Jeśli chcę komuś zlecić te czynności, to już wiąże się to z nakładami finansowymi i to nie małymi. Czy możemy w tym wypadku mówić o pasji? Kiedy 3/4 swojego czasu zaczynam poświęcać na prowadzenie tego bloga? To jest pasja? Piszę teraz mojego eBooka, którym prawdę mówiąc już kompletnie rzygam. Nie mogę się doczekać kiedy będę miał to za sobą. Dodatkowo jak chcę się rozwijać, to muszę zainwestować kasę w mikrofon, kamerę, program do nagrywania pulpitu, mikroport i jeszcze parę innych rzeczy.

Jeśli chcę zamienić swoją pasję na źródło utrzymania, to niestety muszę liczyć się z dużymi wydatkami czasowo-finansowymi. Podobnie jest u autora zapytania skierowanego do mnie. Jeśli chcesz pójść w kierunku DJ, to musisz się cały poświęcić temu. Wtedy Twoja pasja, zamieni się w źródło utrzymania. Jeśli pogrywasz sobie okazjonalnie i amatorsko, to w tej chwili masz pasję. Jeśli chcesz się z tego utrzymywać, to już Twoja pasja zamieni się w komercję i nie ma nic w tym absolutnie złego.

Mówisz, że chcesz poszukać sobie innej pasji, ponieważ DJ wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a także trzeba nauczyć się kilku nowych rzeczy. Niestety w każdej dziedzinie tak jest. Jeśli chcesz zajmować się czymś profesjonalnie to w absolutnie każdej dziedzinie będziesz musiał nauczyć się nowych rzeczy i włożyć w to duży hajs.  Pasja może pomóc Ci dorobić parę groszy, ale jeśli chcesz zrobić ze swojej pasji zawód i główne źródło utrzymania czy nawet potężnego zastrzyku gotówki, to musisz zainwestować w nią swój czas, energię, pieniądze w dużo większym stopniu.

Jak chcesz amatorsko, dla relaksu łowić sobie ryby, to wystarczy Ci tylko kij, sznurek i jakaś przynęta. Jeśli chcesz wygrywać zawody sportowe w łowieniu ryb i dostawać pieniądze za to, to sorry, ale musisz mieć odpowiedni sprzęt i wiedzę, a to wykracza już poza znamiona pasji.

Zastanów się czy Ty masz pasję? Czy może tylko lubisz sobie grać na dyskotekach? Jeśli masz pasję, to prędzej czy później skomercjalizujesz ją jak będziesz odpowiednio konsekwentny. Jeśli tylko lubisz sobie pogrywać na osiemnastkach, to będziesz tylko sobie pogrywał i nie będziesz myślał o komercji. Jeśli w tej chwili widzisz problem w tym, że Twoja pasja wymaga nauczenia się nowych rzeczy i zainwestowania w nią pieniędzy, to niestety Ty nie masz tak naprawdę pasji. Lubisz sobie pograć i tylko tyle.

Ja prowadząc bloga, to lubiłem sobie popisać i podzielić się moimi doświadczeniami, które w wielu przypadkach rozwiązują ludzkie problemy z kobietami. Z czasem stało się to moją pasją, która wymagała założenia tej strony, wykupienia domeny i tyle. Jednak mając 40.000 odsłon miesięcznie bez żadnej reklamy w internecie, stwierdziłem, że już najwyższa pora pójść o krok dalej. Skomercjalizować moją pasję, żeby zaczęła dawać mi pieniądze. Niestety ten blog pochłania bardzo dużo czasu, więc pora najwyższa na nim zacząć zarabiać. Żeby zacząć na nim zarabiać muszę stworzyć swoje produkty i nauczyć się biznesu internetowego.

Tak jest w dosłownie każdej branży, więc nawet jak poszukasz sobie pasji i zaczniesz hodować jedwabniki, to w pewnym momencie swego życia dojdziesz do wniosku, że albo komercjalizujesz swoją pasję, albo ją zamykasz lub ograniczasz skupiając się na czymś co daje Ci pieniądze.  Jeśli w tej chwili masz takie problemy, które Cię powstrzymują aby pójść dalej, to Ty nie masz pasji. Ty tylko lubisz sobie grać i tyle.

P.S

Jak dałem Ci do myślenia i chcesz mnie w jakiś sposób wesprzeć, to możesz mi postawić “małą czarną”, bo lubie brunetki :):)

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)

5/5 - (1 vote)
Pokaż więcej

2 Komentarzy

  1. W tym co mówi tyab jest sporo prawdy . Choć nie jest to regułą we wszystkich dziedzinach Czasem jest tak jak w przypadku inwestowania na giełdzie . Nawet jak przesiedzisz tam te 7 czy 10 tys. godzin i wpakujesz 100 tys.zł nie masz gwarancji ,że będziesz miał dwucyfrową stopę zwrotu co roku . Ja akurat wbiłem na giełdę dla pieniędzy -a dopiero później zaczęła mi się podobać – nie było to związane z tym , że zacząłem po paru latach na niej zarabiać. Strategia , taktyka , cierpliwość , spokój -raczej z tego powodu. Czasem do pasji potrzeba w większości dużo czasu a kapitału mniej np:giełda (bo prawdopodobieństwo , że wyzerujesz rachunek w I roku jest spory :D)-więc tu kasa tu ci się na początku nie przyda.
    Wracając do muzyki . Jeśli jest to rzeczywiście twoja pasja , to nie będziesz zważał na przeszkody tylko cisnął do przodu, jak to tylko hobby to odpadniesz na pierwszym zakręcie , pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button