CiekawostkiWszystkie Wpisy

Inkubatory przedsiębiorczości , fundusze pożyczkowe , kredyty z EFI i inne sposoby wsparcia przy zakładaniu i rozwijaniu przedsiębiorstwa

Cześć dzisiaj będę kontynuował mój poprzedni wpis o dotacjach i dofinansowaniach, którego możesz przeczytać klikając w poniższy link:

https://damcidomyslenia.pl/fundusze-unijne-jako-droga-do-rozwoju-firmy-i-pozyskania-zrodel-finansowania/

Zatem zaczynamy 🙂

Najpierw skupię się na opisaniu funkcjonowania inkubatorów przedsiębiorczości. Skupiają się one głównie na wspieraniu inicjatywy przedsiębiorczości.

Inkubatory Przedsiębiorczości

Grupą docelową Inkubatorów Przedsiębiorczości w pierwszej kolejności są początkujący przedsiębiorcy, którzy zamierzają założyć firmę lub już założyli jakąś działalność. Następnie są to środowiska studentów i młodzieży skupione wokół ośrodków akademickich (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) , oraz przedsiębiorczość rozwijającą się w lokalnych ośrodkach.

Jak chcesz założyć swoją działalność za pomocą tej instytucji , to generalnie najważniejszy jest twój pomysł i oraz oczywiście odwaga by zacząć rozkręcać swój biznes. Brak ograniczeń wiekowych , wymogu statusu studenta ,  możesz nawet pracować na etacie a po godzinach rozwijać biznes przez inkubator , który daje ci możliwość wypróbowania czy twoja idea znajdzie nabywców.

Zatem dobra opcja dla tych co nie chcą skakać od razu na głęboką wodą , tylko przyuczyć cię biznesu pod okiem fachowców 🙂 Jeśli masz jakiś pomysł , to możesz skorzystać z darmowej porady eksperta na stronie:

inkubator.pl

oraz dowiedzieć się przy tym o wszystkich szczegółach związanym z tym przedsięwzięciem i nad czym powinieneś popracować.

Dostajesz wsparcie merytoryczne, księgowe (2h darmowych analiz księgowych a później musisz już płacić) i doradztwo prawne.  Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości posiada osobowość prawną i za jej pomocą , możesz wystawiać faktury VAT. Podatki rozlicza za ciebie wybrany Inkubator , a ZUS-u też nie musisz opłacać 🙂 Ubezpieczenie w NFZ też jest dobrowolne.

Co miesięczne koszty prowadzenia takiego inkubatora wahają się od 250 zł do 300 zł -nawet jak twoja firma zarobiła okrągłe „zero” , wtedy możesz zawiesić tą działalność na 3 miesiące i wtedy płacisz tylko 50 zł co miesiąc.

Minusem działania za pomocą inkubatora jest obligatoryjne konsultowanie się z działem :prawnym , księgowym i pozostałymi przy zawieraniu umów z klientami.

Możesz też skorzystać ze szkoleń z zakresu działalności gospodarczej i prowadzenia firmy-w większości są one darmowe. Uzyskujesz też dostęp do powierzchni biurowej, sprzętu komputerowo-multimedialnego AIP oraz do właściwego oprogramowania niezbędnego do prowadzenia biznesu w niektórych branżach np: przy projektowaniu.

W ramach współpracy z AIP powstało już kilkanaście tysięcy przedsięwzięć , masz dostęp do wiedzy , doświadczeń i czasu ludzi ,którzy są już w biznesie po uszy a nie są teoretykami wykładającymi inteligencję finansową jak to wygląda na większości uczelni w Polsce gdzie , masz do czynienia z ładnie ubranymi , wyperfumowanymi , pięknie składającymi zdania profesorami Januszostwa teoretyki biznesu 😀

Poza tym możesz się również starać o dofinansowanie na reklamę i promocję . Tu już jest kwestia twoich umiejętności sprzedaży , oraz przekonania innych do swojej osoby. Możesz uzyskać do 100 tys.zł albo starać się pozyskać inwestora -do wyboru do koloru 🙂


Akademickie inkubatory przedsiębiorczości dysponują również rabatami na skorzystanie z usług firm ,które są dla nich partnerami w biznesie np. Allegro, czy Play i innych.Możesz z tego tytułu zaoszczędzić sporo kapitału.

Jeśli stawiasz na innowacyjność to powinieneś skorzystać z projektu Scale Up w ramach inkubatora , które finansuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Możesz uzyskać wsparcie rzędu nawet 250 tys.zł oraz na pomoc na każdym etapie rozwoju swojej działalności , oraz skorzystać z pomocy doświadczenia ludzi ze Skarbu Państwa i funduszy Venture Capital.


Następnym miejscem gdzie możesz uzyskać troszku funduszy tańszym kosztem niż w banku są:

Fundusze Pożyczkowe

Tu zostawiam link do strony , może akurat jesteś w województwie ,które posiada takie programy -jest ich kilkanaście w całej Polsce choć tylko w kilku województwach :

https://www.pfp.com.pl/4u7yb_regionalny_i_subregionalne_fundusze_pozyczkowe.htm

Przykładowy program POMERANUS dla regionu zachodniopomorskiego. Przy pomocy Urzędu Marszałkowskiego możesz uzyskać wsparcie nawet do do 0,5 mln zł (pieniądz pochodzi z eurokołchozu) oczywiście musisz spełniać określone wymogi np: mieć biznes do 50 pracowników na terenie tego województwa , działać co najmniej 3 miesiące, jak jesteś z branży zbrojeniowej to generalnie się nie załapiesz:)

Minusem tego typu pożyczki , jest jej krótki okres spłaty – najczęściej 36 miesięcy od momentu podpisania umowy. Czasami można go przedłużyć do 60 miesięcy -zależy to jednak od indywidualnej interpretacji organu pożyczkowego czy załapiesz się na przedłużenie spłaty.

Oczywiście musisz też posiadać minimum 20 % wkładu własnego kwoty bazowej bo nikt nie da ci w ciemno takiej kwoty, żebyś mógł sobie uciec na Bora-Bora czy do Egiptu na wakacje z Kulczykiem 😀

Teraz policzmy oprocentowanie tej pożyczki (na to składa się stopa referencyjna w danym kraju ) . W Polsce stopa referencyjna wynosi 1,5 % w skali rocznej , do tego musisz dodać max 3 pkt procentowe marży funduszu w stosunku rocznym -czyli nie ma tragedii -porównując to do bankowych kosztów kredyciku.

Ostatnia przeszkoda w uzyskaniu tego typu wsparcia to opłata manipulacyjna w wysokości do 5,0% kwoty przyznanej pożyczki.

Jak masz głowę na karku i twój biznes już się ma nieźle, to taki zastrzyk ci się przyda oczywiście trzeba uzbierać te 100 tys. zł oraz odpalić haracz na opłatę manipulacyjną, ale to jest i tak niski koszt uzyskania pieniędzy w stosunku do banków i innych syfów.

Pieniądz robi pieniądz -no niestety duże pieniądze nie są dla każdego inwestora -dlaczego ?- bo jak pokazuje rzeczywistość nie każdy je ma 😛

Więcej szczegółów możecie znaleźć na stronie podanej powyżej a ja lecę dalej z tym koksem:) .

Wsparcia finansowego i merytorycznego na twojej drodze do sukcesu biznesowego mogą też udzielić ci instytucja:

Aniołów Biznesu

Przykładem niech będzie instytucja Business Angels Lewiatan :

http://www.lba.pl/dla-pomyslodawcow/podstawowe-informacje

Jasna sprawa musisz się wykazać już jakimiś małymi sukcesami i zespołem, który wie co robi no i pomysł musi przejść przez anielskie sito biznesu 😀 , ale jak już  się załapiesz i przekonasz zawodowców do swojego start-upu to możesz liczyć na wielomilionowe wsparcie za część udziałów w twoim biznesie.

Jak masz dla kogoś wartość i przekonasz tą osobę to będziesz miał ten sukces -no a jak masz tylko furmankę z gnojem to będzie ciężko jak to mawia Tyab:)

Niestety nie uzyskałem informacji o jakiej wielkości udziałów jest mowa -bo jak oni biorą większość a tobie zostawiają ochłapy to kiepski interes w mojej ocenie. Jednak należy brać  pod uwagę  jedną istotną kwestię. Po ich stronie jest dźwignia kapitału, sfinansowali już dziesiątki start-upów i więcej ryzykują.

Czasem jak projekt jest bardzo kapitałochłonny, to lepiej mieć mniej udziałów z milionowego biznesu niż większość w jakimś mikro-przedsięwzięciu -oczywiście ostatecznie wybór i tak należy do ciebie.

Teraz pora na to by opisać proces uzyskiwania kapitału z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Europejski Fundusz Inwestycyjny

EFI Europejski Fundusz Inwestycyjny inwestuje w tworzenie i powiększanie małych i średnich firm nie bezpośrednio lecz, za pośrednictwem instytucji finansowych . Polega to na tym , że EFI wybiera sobie banki godne zaufania w całym euro-kołchozie a one podejmą się rozdzielania kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw.

I tak przykładowo w 2017 r. taką gwarancję od EFI do wypłaty 40 mln zł beneficjentom w Polsce uzyskał Nest Bank (dla firm zatrudniających do 9 pracowników w fazie rozwoju była to kwota do 100 tys. zł a przewidywany czas zwrotu wynosi 10 lat . Decyzję banku uzyskiwało się po kilku minutach a kaskę otrzymywało się w ciągu 1 dnia , dla firm na KPiR, karcie podatkowej lub ryczałcie.

Nest Bank w ramach współpracy z EFI zaoferował obniżkę marży, rezygnację z prowizji oraz brak wymogu przedstawiania „twardych” zabezpieczeń. Finansowanie będzie dostępne do 2020 r. W razie wcześniejszego wykorzystania puli preferencyjnego finansowania, możliwe jest jej zwiększenie, na podstawie rozszerzenia umowy Nest Banku z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Więcej informacji można uzyskać na zagranicznej stronie:

https://www.eif.org/what_we_do/microfinance/progress/index.htm

Chcąc uzyskać pieniądze z rządowych programów pożyczkowych na założenie jedno-osobowej działalności gospodarczej możesz skorzystać z zastrzyku gotówki w postaci programu.

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Realizowany przez BGK.

Jeśli jesteś absolwentem szkoły bądź uczelni wyższej (w okresie 48 miesięcy od otrzymania dyplomu) , albo studentem ostatniego roku, bądź zarejestrowanym bezrobotnym to ta oferta jest dla ciebie .

Jak planujesz założyć z kimś spółkę to każdy z was może dostać po 70 tys. zł jeśli dla waszej spółki część realizowanego biznesplanu jest wspólna.

Biorąc udział w tym programie możesz otrzymać pożyczkę na bardzo preferencyjnych warunkach – maksymalnie 97 tys.zł na spłatę masz 7 lat , okres karencji wynosi 1 rokoprocentowanie to 0,44 % w skali roku aż żal nie brać :). Możesz też wziąć kasę na stworzenie miejsca pracy bezrobotnemu z Urzędu Pracy.

Głównym sposobem zabezpieczenia pożyczki jest weksel na twoją osobę albo poręczenie , co nie wyklucza innych form zabezpieczenia jeśli jasna sprawa ,przekonasz pośrednika finansowego 🙂

Jeśli kiedyś prowadziłeś firmę i minęło 12 miesięcy od jej zamknięcia to ta propozycja też jest dla ciebie . Więcej informacji na stronie :

http://wsparciewstarcie.bgk.pl/program/pozyczka-na-dzialalnosc/dla-kogo/

Na koniec opowiem wam konkretnie o tym czy warto zainteresować się pozyskaniem pieniążków z Funduszy Venture Capital.

Fundusze Venture Capital

 W skrócie polega to na tym , że panowie z Funduszy Venture Capital wchodzą z kapitałem we wczesnej fazie rozwoju twojej firmy-za co chcą rzecz jasna część twoich udziałów w tym przedsięwzięciu.

Generalnie pomogą ci w procesie zarządzania firmą , wezmą część ryzyka prowadzenia działalności/spółki na siebie ,czy wspomogą kadrą menażerską. Wszystko po to by zwiększyć wartość udziałów/akcji i sprzedać je później na wolnym rynku , bądź dalej reinwestować kapitał jeśli są z tego zadowalające zyski.

Ciemną stroną tego sposobu pozyskiwania kasy jest obecność przedstawiciela Venture Capital w zarządzie twojej spółki bądź w radzie nadzorczej ,oraz konsultacja i nadzór nad tym jak rozwija się twój biznes.

Zatem tracisz troszkę wolności w inwestowaniu na rzecz sporego zastrzyku kapitału. Coś za coś jak to śpiewa Natalia Lesz 🙂

Wysokość inwestycji może sięgać od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów euro.


Spis firm, szczegółowe informacje na temat Private equity/Venture Capital, oraz przepisy prawne regulujące taką działalność i resztę wiadomości można znaleźć na stronie:

www.psik.org.pl.

Na dziś to by było na tyle , życzę miłego weekendu . Do następnego wpisu w , którym przedstawię wam sporo informacji na temat ACTA 2.

Rate this post
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button