Rozwój OsobistyWszystkie Wpisy

Jakie są etapy samorozwoju?

Jakie są etapy samorozwoju?

Jakie są etapy samorozwoju
Jakie są etapy samorozwoju

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jakie są etapy samorozwoju? W tym wpisie będę chciał Ci przybliżyć temat tego, od czego zacząć w pierwszej kolejności swój rozwój osobisty, aby każdego dnia, być lepszym od siebie z wczoraj. Inaczej będziesz stał w miejscu, kręcąc się w kółko, nie wiedząc, którą drogę obrać w swoim samorozwoju.


Jakie są etapy samorozwoju?

 

Jakie są etapy samorozwoju? Ile ich tak naprawdę jest według mnie?

Według mnie jest pięć etapów samorozwoju, które trzeba przejść, aby być lepszą wersją siebie!

5 etapów samorozwoju, które musisz przejść, aby stać się lepszą wersją siebie:

 

Oto 5 etapów samorozwoju:

1. Praca nad swoimi lękami:

 

W pierwszej kolejności pracujesz nad swoimi lękami.  Dlaczego jest to tak istotne?

To właśnie strach często jest główną przeszkodą na drodze do rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń. Nawet najmniejszy lęk może nas paraliżować, uniemożliwiając nam próbowanie nowych rzeczy i osiąganie naszych celów.

To ważne etap samorozwoju polega na świadomym identyfikowaniu naszych lęków i próbie zrozumienia, skąd się one biorą.

Pytajmy siebie:

„Dlaczego boję się tego? Co to może o mnie mówić?”

Praca nad lękami to proces, który pozwala nam uwolnić się od tych niepotrzebnych ograniczeń i odkryć nasz prawdziwy potencjał. Dlatego każdego dnia rób przynajmniej jedną rzecz, której się boisz. Najlepiej, aby było to związane z kontaktami międzyludzkimi.


2. Zerwanie z nawykiem oceniania innych ludzi:

 

Ocenianie innych ludzi to nawyk, który może nas zatrzymać w rozwoju. To nie tylko destrukcyjne dla innych, ale także zabiera nam cenny czas i energię, które moglibyśmy przeznaczyć na poprawę swojego życia. Zamiast oceniać innych, skoncentrujmy się na samorozwoju i pracy nad sobą. Zamiast skupiać się na innych ludziach, których tak naprawdę mamy w dupie, należy skupić się na sobie.

To nie oznacza, że nie możemy mieć zdania na temat działań innych ludzi, ale istotne jest, aby nie oceniać ich wartości jako osób na podstawie tych działań. Skupmy się na własnych celach i wartościach, zamiast marnować czas na niepotrzebne osądzanie, obgadywanie, plotkowanie, zazdrość, itd.


3. Rozpoznawanie słabości i praca nad nimi:

 

 

Rozpoznanie swoich słabości to kluczowy etap samorozwoju. Chodzi o to, aby mieć świadomość swoich wad i zalet. Nie ukrywajmy, ale jest to trudne zadanie, ponieważ możemy tak naprawdę nie być pewni siebie.

Zastanów się, jakie cechy i zachowania Cię powstrzymują?

Czy to nieśmiałość, perfekcjonizm czy brak asertywności?

Warto przeanalizować swoje życie i przez miesiąc czasu świadomie zwracać uwagę na nasze wady oraz zalety i zapisywać je w swoim dzienniczku rozwoju. Warto wziąć pod lupę swoje życie i przeanalizować co nas w nim ogranicza. Prześledzić nasze uczucia – jakie odczuwamy w jakich sytuacjach. Tylko trzeba to zrobić z pełną świadomością. Np: jesteś na jakimś zebraniu, gdzie chcesz coś powiedzieć, ale jednak tego nie robisz z jakiś powodów. Jest to Twoja słabość. Brak pewności siebie w zabieranym publicznie zdania. I tak robisz przez miesiąc, a potem wszystko zbierasz do kupy i pracujesz sam lub idziesz do terapeuty. Tylko nie do jakiegoś psychologa, który Ci popierdoli do ucha, tylko terapeuty, który da Ci zadania, ćwiczenia, znajdzie sedno problemu itd.


4. Porzucenie wszystkiego, co Cię ogranicza i powoduje szkody w Twoim życiu:

 

Niektóre nawyki lub sytuacje w naszym życiu mogą nam szkodzić i ograniczać, niezależnie od tego, czy jest to uzależnienie od palenia, narkotyków, jedzenia, spania czy destrukcyjny związek. Wniosek jest prosty – porzuć to, co przynosi szkodę. To będzie również bardzo trudne, ale to ważny krok na drodze do samorozwoju. Bez tego będziesz mimo wszystko stał w miejscu.


5. Uświadomienie sobie siebie jako istoty duchowej:

 

Ostatni, ale nie mniej ważny etap to uświadomienie sobie siebie jako istoty duchowej. To rozumienie, że przyszedłeś na ten świat z jakiegoś powodu i masz unikalną misję i cele, znane tylko Tobie. To odkrywanie swojej duchowej strony. Pamiętaj, że zawsze COŚ  dzieje się PO COŚ!


Przeczytaj również: Najlepsza wersja siebie – filary atrakcyjności


 

Wesprzyj Mnie:

 

Dałem do myślenia?

Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:

Postaw Mi Kawę

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)


Oceń Wpis:

 

Jeśli dałem do myślenia, to daj pięć gwiazdek, zostaw jakiś komentarz, a także podziel się nim z kilkoma Twoimi najbliższymi osobami. Jeśli coś Ci się nie podobało, to również daj konstruktywną krytykę. Chętnie podyskutuję i ewentualnie dowiem się czegoś nowego :):):)


 

 

 

5/5 - (2 votes)
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button