Rozwój OsobistyWszystkie WpisyWychowanie

5 rzeczy, za które nigdy nie przepraszaj

5 rzeczy, za które nigdy nie przepraszaj

 

5 rzeczy, za które nie powinieneś nikogo przepraszać
5 rzeczy, za które nie powinieneś nikogo przepraszać

5 rzeczy, za które nigdy nie przepraszaj:

 

Są rzeczy, za które można przeprosić, a nawet w wielu przypadkach trzeba, jeśli kogoś czymś uraziliśmy. Jednak jest pięć rzeczy, za które nigdy nie powinieneś nikogo przepraszać. Nie ważne, że komuś zrobi się z tego powodu smutno. To już jest jego problem, a nie Twój. Nie powinieneś z tego powodu czuć jakiegoś wstydu czy poczucia winy. Tym bardziej nie powinieneś przepraszać, ponieważ nie masz za co. Przepraszając za coś za co nie powinieneś, będziesz tracił w oczach innych ludzi – np: kobiet szacunek. W taki sposób pokazujesz słabość swojego charakteru. W taki sposób sam pozycjonujesz się w oczach ludzi na słabszej pozycji.

Kiedy ludzie zauważą, że łatwo jest wpędzić Cię w poczucie winy, to będą za każdym razem „żądać” od Ciebie przeprosin z byle powodu. I te przeprosiny mogą mieć już różną postać. Już nie koniecznie Twoje słowa będą wtedy satysfakcjonujące. Może ktoś wtedy żądać jakiś rekompensat materialnych za „uszczerbek” na psychice :):):)


Nie powinieneś nigdy przepraszać za swoją opinię na jakiś temat:

 

Nawet jeśli Twoja opinia różni się od opinii większości, nie powinieneś za nią przepraszać. Możesz mieć zupełnie inny pogląd na sytuację, który społeczeństwo powinno zaakceptować. Jeśli tego nie robi, to już jest ich problem. Jeśli wypowiedziałeś się na jakiś temat i komuś nie pasuje jakie masz zdanie, to nie powinieneś za to w żaden sposób przepraszać, nawet jeśli ktoś poczuje się urażony. To już będzie jego problem, a nie Twój.

Kiedy ktoś może poczuć się urażony w powyższej sytuacji?

Ktoś może poczuć się urażony najczęściej wtedy, kiedy spytał się Ciebie o jakąś opinię i Twoje zdanie na jakiś temat, różniło się od tego, czego tak naprawdę oczekiwał. Dlatego ja nigdy pierwszy staram się nie wychylać ze swoją opinią na czyjś temat. Musi ktoś mnie o to zapytać. Musi się mnie spytać co na ten temat myślę. Oczywiście jeśli coś nie dotyczy mnie bezpośrednio to jestem daleki od wyrażania bardzo krytycznych wypowiedzi. Staram się, aby moja „krytyka” była jak już konstruktywna.

Jakiś czas temu teściu mój, który jest zagorzałym PIS – owcem spytał się mnie o opinię na temat tej wojny na Ukrainie.  Niestety nie spodobała się mu moje zdanie na jej temat i doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy nim, a mną :):):) w których to próbował na mnie „wymusić” zmianę zdania oraz wywołać poczucie winy słowami:

-Jak możesz tak mówić…

-Myślałem, że jesteś inny…

-Nie spodziewałem się tego po Tobie…

Mój błąd był taki, że w ogóle podjąłem dyskusję na tak wrażliwy temat. Są tematy, o których lepiej nie rozmawiać. No, ale cóż jak teściu poczęstował wodą rozmowną :):):) Ogólnie szkoda wygłaszać opinię na tematy polityczne, religijne czy światopoglądowe. Szkoda nerwów! Najlepiej mówić ludziom to co chcą usłyszeć i pokazywać im tylko to co chcą zobaczyć. Łatwiej i spokojniej się żyje.


Nie powinieneś przepraszać nigdy za odmowę:

 

Jeśli odmówiłeś czyjejś prośbie, to jest to Twoja decyzja i przeprosiny nie są wskazane. Z jakiś powodów to zrobiłeś i nie musisz za to przepraszać, ani jakoś przesadnie się z tego tłumaczyć. Nawet jeśli odmówisz prośbie, która jest ważna dla kogoś bliskiego, powinien on przyjąć twoją odmowę z szacunkiem. I nawet za grzeczną i jasną odmowę ludzie zaczną Cię jeszcze bardziej szanować i doceniać.


Przeczytaj także: Jak być asertywnym człowiekiem


Nie powinieneś nigdy przepraszać za to, że nie spełniłeś czyichś oczekiwań:

 

Jeśli nie spełniasz czyichś oczekiwań, nie powinno to być dla Ciebie powodem do przeprosin. Nawet jeśli nie spełniłeś oczekiwań rodziny i przyjaciół. Jesteś niezależną osobą z własnymi poglądami na życie. Czasem zdarza się, że mama i tata pokładają w dziecku jakieś swoje najczęściej niespełnione nadzieje i ambicje. Chcą by ich dziecko było lekarzem czy prawnikiem, ale kiedy ono dorasta, to idzie swoją własną drogą, która jest nie koniecznie po drodze z rodzicami.

Czasem możesz słyszeć słowo:

-Zawiodłem się na Tobie…

-Myślałem, że jesteś inny…

Najczęściej te słowa są oznaką rozczarowania naszą osobą. Najczęściej te słowa oznaczają niespełnione przez nas jakieś oczekiwania czy pokładane w nas nadzieje. Wtedy człowiekowi robi się momentalnie głupio. Zaczyna czuć się głupio, że czemuś nie sprostał. Tym bardziej robi się mu głupio jak osoba, która wypowiada powyższe słowa jest dla niego na swój sposób ważna i ma w jego oczach szacunek i autorytet. Dlatego też tego typu słowa są manipulacyjne. I w bardzo łatwy sposób, poprzez nie, można wywołać w drugim człowieku poczucie winy. Poczucie winy, które sprawi, że człowiek zacznie przepraszać. Przepraszać za to, że nie sprostał czyimś wymaganiom, nadziejom czy oczekiwaniom.


Nigdy nie przepraszaj za działania innych osób:

 

Nie musisz być zbyt zdenerwowany działaniami innych ludzi, abyś mógł za nie przepraszać. Nie masz do tego prawa, bo to nie twój problem. I nie musisz być bohaterem, który rozwiąże każdy z problemów innych ludzi. Czasem ciśnie się na usta słowo:

-Przepraszam za kolegę…

-Przepraszam za żonę…

-Przepraszam za syna…

-Przepraszam w imieniu…

Jeśli kolega coś odjebał w towarzystwie, to niech on się tłumaczy i przeprasza za siebie. No chyba, że Ty wprowadziłeś go na imprezę, a on odlał się na kota gospodarza po pijaku. No wtedy to idzie jeszcze zrozumieć :):):)

Jeśli chcesz w taki sposób załagodzić jakiś konflikt, to inne słowa, niż przepraszanie bezpośrednio za kogoś, na kogo nie masz absolutnie żadnego wpływu.


Nigdy nie przepraszaj nikogo za swój wygląd:

 

Twój wygląd może być inny i niedoskonały, ale to nie powód, by za niego przepraszać. Nie musisz nawet myśleć o tym, że jesteś inny i zacznij akceptować to, kim jesteś.


Wesprzyj Mnie:

 

Dałem do myślenia?

Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)


Oceń Wpis:

 

Jeśli dałem do myślenia, to daj pięć gwiazdek, zostaw jakiś komentarz, a także podziel się nim z kilkoma Twoimi najbliższymi osobami. Jeśli coś Ci się nie podobało, to również daj konstruktywną krytykę. Chętnie podyskutuję i ewentualnie dowiem się czegoś nowego.


 

5/5 - (4 votes)
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button