Wszystkie WpisyCiekawostki

NOWELIZACJA PRAWA SPADKOWEGO ORAZ ZWOLNIENIA W USTAWIE O PODATKU OD SPADKÓW I DAROWIZN-CZYLI JAK LEGALNIE ZAOSZCZĘDZIĆ TYSIĄCE ZŁOTYCH PRZED SKARBÓWKĄ I KOMORNIKIEM

Cześć jestem Dragon444 będę dla was pisał artykuły z dziedziny prawa i inwestycji.

Moje doświadczenie to 8 lat w prawie i ponad dekadę  z przerwami w inwestycjach .

Dlaczego akurat na początek te dwie ustawy? A po to żeby wiedzieć o tych zwolnieniach i nie wydawać nie potrzebnie pieniążków  a pożytkować je na coś innego. Po drugie by mieć mniej stresu a więcej zdrowia bo sporo ludzi się spóźnia ze składaniem tych deklaracji podatkowych ,dotyczących zwolnień z płacenia podatku , a jak już składa to po odpłatnych poradach , a czasami jak się spóźnisz z terminem to masz lipę bo zwolnienie przepadło , ale za to ktoś inny się wzbogacił 😀 Czasami lepiej wiedzieć więcej i żyć dłużej.

Nie , nie namawiam do nie płacenia podatków, pamiętajcie Capone siedział za podatki i paru innych też , ale do tego by nie musieć płacić więcej niż wymaga prawo jak mawiał autor „Bogatego ojca..”

Dobra przejdźmy do rzeczy zacznę od znowelizowanego prawa spadkowego . Mało kto chce mówić o tych sprawach czyli o dziedziczeniu po zmarłej osobie , rozumiem ale przebrniemy przez to, lepiej wiedzieć co i jak niż później srać gdzieś w sądzie lub w gacie bo nie wiadomo o co chodzi . Jeśli jesteś „Nieśmiertelny „ jak Christopher Lambert to oczywiście pomiń ten rozdział.

Pierwsza istotna zmiana na korzyść  spadkobierców jest taka że nawet jak nie złożycie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku to i tak dziedziczycie z dobrodziejstwem inwentarza a , nie jak wcześniej wprost(bez ograniczeń , w szczególności bez ograniczeń w zakresie długów spadkowych)

A po polsku można? Jasne , teraz dziedziczycie tylko do wartości czynnej spadku którą zgromadził spadkodawca (czyli wartość całego majątku w chwili jego śmierci),najprościej mówiąc aktywa i pasywa. Nawet jeśli wartość aktywów to 100 a długów 200 to odpowiadacie tylko do 100 , a nie jak wcześniej całym majątkiem osobistym , ponad to 100. Oczywiście poza wyjątkami typu ktoś nie wpisze do inwentarza spadku jakiegoś dobra bo wiedział że jego bliski to dłużnik level hard i zrobił to podstępnie i gówno by dostał gdyby wpisał prawdę , a chciał  zarobić na dziedziczeniu , albo wpisałby jakąś pożyczkę np.; którą spłacono już za życia spadkodawcy.

Dlatego odradzam kombinowanie i oszukiwanie bo poza sankcjami skarbowymi są też karne.

Druga istotna zmiana to  opcja samodzielnego sporządzenia inwentarza spadku tzw. prywatny inwentarz spadku . Co nam to daje? Dawniej sąd z urzędu stwierdzał że spisu dokona komornik sądowy. Teraz mamy wybór (samemu  wnioskując na posiedzeniu dotyczącym spadkobrania, możemy to zrobić)

Co to oznacza? Nie musimy czekać na pana komornika jak on to zrobi i policzy jak za woły czyli dokładnie zgodnie z przepisami ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

Art. 53. Za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.

Mi to wychodzi ponad 400 zł na godzinę + 23% vat , dodać do tego że pan komornik będzie sobie biegał po naszym domku  jak jakiś wielki Brat  i wszystko spisywał jak by był u siebie spędzi pewnie pół dnia i wyjdzie z tego parę tysięcy, nie licząc kosztów wyceny majątku i innych opłat urzędowych wychodzi niezła sumka albo wyjazd do USA J (bo on swojego rzeczoznawcę da- czyli najdroższego a nie w cenach rynkowych). Jak można temu zaradzić ? Wnieść na posiedzeniu dotyczącym postępowania spadkowego wniosek w którym wszyscy spadkobiercy są zgodni co do tego kto będzie rzeczoznawcą niezbędnym do wyceny oraz , napisać że sami  sporządzamy inwentarz i już nas nie bije w kieszeń hehe.

Kolejną kwestią jest to że w Polsce mało kto spisuje testamenty. Pamiętam że nam na prawie cywilnym mówili że w USA to między 70-80 % ludzi ma testamenty zrobione i to również ci młodzi ludzie. W Europie zachodniej też coś ponad 50% , a Polska to parę % .

Uprzedzam pytanie nie jestem z lobby notariuszy J. Notariusz to koszt od 68 zł do max 300-400 zł , zależy czy z zapisem windykacyjnym , czy z pozbawieniem spadkobiercy prawa do zachowku itd.- to ich biznes. Ale te parę stówek może zaoszczędzić sporo nerwów , stresu oraz utraty kontaktu z rodziną najbliższą , w najlepszym przypadku tylko pieniędzy .

Byłem na kiedyś na rozprawie co  rodzinka nie miała testamentu i się w sądzie już 10 lat ze sprawą ciągnęli , bo jakiś świadek nie mógł przyjść bo jest chory i stary a to jakieś inne gówna, a rodzina się zachowywała jak na jakimś kiermaszu czy odpustowym kramie :D. Sędzia aż stwierdził , sporo czasu kupę kasy skarb państwa jest już w plecy wybiorę się do świadka heh, nie mówiąc o burdelu w księgach wieczystych i urzędach – do wojen rodzinnych –ale wybór pozostawiam każdemu z osobna.

A teraz prawdziwa petarda jeśli idzie o zwolnienia podatkowe (ustawa o podatku od spadków i darowizn) to nie liczna ustawa w której więcej jest o zwolnieniach z podatku niż o  podatkach 😀 . Dzięki niej można zaoszczędzić dziesiątki albo i setki tysięcy zł jeśli było wam mało . Jak mawiają Angole Penny saved penny earned (pens zaoszczędzony to pens zarobiony ).

Sporo jest tego dlatego skupimy się na największych zwolnieniach a resztę sobie doczytacie zamiast oglądać jakieś gówno śniadaniowe lub wiadomościowe 😀

Nawiąże jeszcze do tego testamentu bo ma ta związek ze zwolnieniem . Jak ktoś z was albo z waszej rodziny ma sporo pieniędzy na koncie to może zrobić wkład na wypadek śmierci- art. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od spadku… . W ustawie pisze co prawda ,że płaci się podatek ale jeśli złożycie deklaracje SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia powstaniu obowiązku podatkowego ( w tym wypadku śmierci bliskiej osoby) do naczelnika skarbówki to nie zapłacicie ani grosza – opiszę to zwolnienie dokładnie z art4a później. Dobra lecimy z tym wkładem , chodzi o to że ktoś ma kapustę na lokacie lub koncie i upoważnia inną osobę najczęściej z rodziny że na wypadek śmierci – osoba wskazana odbierze sobie te pieniądze .

Jest to oszczędność czasu ,średnio od wniesienia wniosku o stwierdzenia nabycia spadku do otrzymania prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku mija kilka miechów, a tu wystarczy przedstawić odpis aktu zgonu w banku i czeka się od paru godzin do paru dni-więc to ma sens jeśli idzie o terminy.

Dobra następne zwolnienia z 1a dotyczą nieodpłatnego zniesienia współwłasności , jeśli ktoś jest współwłaścicielem jednego wspólnego prawa (np.: własność domu) i między sobą by chcieli przenieść współwłasność niech będzie rodzice na rzecz dzieci to podateczku nie będzie 😀

Dalej jeśli mamy jakiegoś obywatela nie –polskiego lub bez miejsca stałego pobytu na pokładzie bloga niech poczyta art. 2 oraz 3 pkt1 jeśli nabyłeś coś na terenie Polskie ten przepisy są dla ciebie J -nie musisz płacić hehe .

Później macie prawa autorskie i inne pokrewne . Jeśli ktoś jest córką Pawła K. który jest posłem w sejmie i Paweł by nagle zmarł to jego dzieci nie zapłacą podatku za to że odziedziczą prawa do jego piosenek , ale jak już puszczą w radio jakąś piosenkę i tantiema pójdzie to podateczek jak najbardziej będzie , reszta w miarę jasna .

Lećmy do następnego art. 4 . Jeśli jesteś: rolnikiem , masz wkład mieszkaniowy lub budowlany w spółdzielni , odziedziczyłeś kolekcję dzieł sztuki lub rękopisów , masz zabytek ruchomy 😀 , jesteś rolnik-traktorzysta , prowadzisz rodzinę zastępczą , zajrzyj a nie wrócisz z niczym tylko ze zwolnieniem .

A teraz najważniejsza zwolnienie w tej ustawie aż muszę zacytować z radości :

art. 4a Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka , zstępnych , wstępnych , pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1)zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstanie obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust1.  pkt2-5 , 7 i 8 oraz ust.2 , a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku z zastrzeżeniem ust 2 i 4 …..

I tu wypełniacie deklarację SD-Z2 macie na to 6 miechów i jest to na wniosek .Jeśli tego nie zrobicie to przepadnie a naczelnik pojedzie na Bora-Bora .A czemu? Bo przykładowo przy odziedziczeniu ½ udziału przez 3 spadkobierców w domu o wartości niech będzie 400 tys. zł. (połowa to 200 tys. zł ) podateczek wyjdzie ok. 15  tys. jeśli tego nie zgłosicie ( po 5 tys. od głowy:/). 

Teraz coś  konkretniejszego art. 9. -bo liczby rozstrzygają zwolnienia kwotowe J:

  1. 9637 zł – jeżeli nabywcą jest(czyli ten do którego płynie szmalec) osoba zaliczona do I grupy podatkowej,(czyli małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów)
  2. 7276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej ,zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,

4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej(czyli Popek ,Ja , obce  osoby fizyczne ,każda z osobna)

Istota kwestia nie przesadzajcie z darowiznami , bo jak przekroczycie w ciągu 5 lat te progi , to płacicie podatek 3% I grupa , 7 % II grupa, III grupa 12 %., powyżej sum wymienionych .

KWOTA DAROWIZN I NALEŻNY OD NICH PODATEK
I. grupa podatkowa:
-do 10.278,00 : 3%,
-od 10.278,00 do 20.556,00 : 308,30 zł i 5% nadwyżki ponad 10.278,00 zł
– ponad 20.556,00: 822,20 zł i 7% nadwyżki ponad 20.556,00 zł

II. grupa podatkowa:
-do 10.278,00 : 7%,
-od 10.278,00 do 20.556,00 : 719,50 zł i 9% nadwyżki ponad 10.278,00 zł
– ponad 20.556,00: 1644,50 zł i 12% nadwyżki ponad 20.556,00 zł

III. grupa podatkowa:
do 10.278,00 : 12%,
-od 10.278,00 do 20.556,00 : 1.233,40 zł i 16% nadwyżki ponad 10.278,00 zł
– ponad 20.556,00: 2.877,90 zł i 20% nadwyżki ponad 20.556,00 zł
Jeżeli otrzymacie kilka kwot pieniędzy od kilku osób, wówczas łączna kwota darowizn otrzymanych bez żadnych formalności może być znacznie większa. Od każdej bowiem osoby otrzymać możecie limitowaną kwotę nieopodatkowaną.

Przykład: kwota otrzymana od następujących darczyńców : 9600zł matka +9600zł brat+9600zł siostra+7000zł szwagier, kumpel od frytek +4500 zł , kolega z piaskownicy 4500zł = 44800zł –nieopodatkowane .

   Ważna kwestia z art. 16 i kończymy w sumie hehe . Jak dziedziczymy nieruchomość powyżej 110m2 to zapłacimy podatek tylko od tej nadwyżki wartości użytkowej, w sumie sporo to . Możemy zawsze skorzystać ze zwolnienia podmiotowego mamy na niego 6 miechów, jest wyszczególnione w 4a ,nieodpłatne nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych ,wtedy za odziedziczony/darowany domek nawet 300m2 nie zapłacimy ani grosza jeżeli wyrobimy się w terminie oraz gdy  jesteśmy w I grupie podatkowej. Do tego należy wypełnić deklarację SD-Z2

To by było na tyle jeśli idzie o te dwie ustawy , ale czego się nie robi by mieć święty spokój od skarbówki i sądów. Następny wpis będzie dotyczył już inwestycji . Rozpoczniemy „Elementarz/Podręcznik Rentiera”- będę w nich pisał o inwestycjach które przynoszą mi przychód pasywny nie dużo tego na razie , ale będę pokazywał na przykładzie własnych pieniędzy(łącznie ze stopami zwrotu)   jak mi to wychodzi lub , rzadziej nie wychodzi :).

Czekam na wasze pytania na blogu lub na forum (  http://forum.test1.codecat.pl:9999  )

Akty prawne z których korzystałem jak ktoś chce doczytać:

1.Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji

2.Ustawa o podatku od spadków i darowizn

3.Ustawa kodeks cywilny od art. 922 do końca bo to są spadki , do zobaczenia niedługo 🙂

P.S

Dałem do myślenia?

Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)

Rate this post
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button