Rozwój OsobistyWszystkie Wpisy

Prawo dowodu społecznego

Prawo dowodu społecznego

Mocne prawo, które może ułatwić Ci Twoje życie albo utrudnić.  Twoja reputacja jaką masz w społeczeństwie, jest to nic innego jak Twój dowód społeczny ludzi. Ona może Ci wiele pomóc w życiu, albo wiele utrudnić. Więcej na ten temat będzie w mojej książce.

Gdy chcemy podjąć jakąś decyzję np: o zakupie wzorujemy się na innych ludziach.

Np: Ja chciałem ściągnąć jakiś film dziś i zanim go ściągnąłem to wszedłem na filmweba i przeczytałem opinię na dany temat. Spojrzałem też na statystyki i dopiero podjąłem decyzję.

Dlaczego sprzedawcom na allegro tak bardzo zalezy na opiniach innych ludzi? Bo to ważne, bo klienci nawet nie czytają opisu produktu, tylko od razu sprawdzają opinię. Opinie są bardzo ważne i jak będziecie prowadzić kiedyś jakąś firmę to konieczne za jakiegoś małego bonusa, proście o opinię i rekomendację swoich klientów.

Prawo dowodu społecznego ma połączenie z prawem niedostępności. Otóż jak sprzedawca mówi, że wszystko się wyprzedało, bo ludzie się rzucili na to jak szczerbaty na suchary, ale pójdzie zobaczyć na zaplecze i nagle mówi ”Została ostatnia sztuka” wtedy działają dwa prawa ”niedostępności” i właśnie ”dowodu społecznego” skoro tyle ludzi to kupiło to nie mogli się mylić.

Prawo dowodu społecznego bazuje na lenistwie ludzi, a także niepewności innych. Komuś się nie chce czegoś zrobić, poszukać, dowiedzieć się, to będzie bazował na opiniach innych ludzi. Ktoś jest niepewny, to będzie oglądał się na innych. Dlatego też niekiedy specjalnie wywołuje się niepewność w ludziach, żeby nie wie jaką decyzję podjąć, a potem wskazuje się im osoby, które podjęły decyzję jaka powinna być dla nas najlepsza.

Prawo dowodu społecznego jest mocno połączone z prawem autorytetu. Jeśli pokażemy ludziom, że ich autorytet podjął taką decyzję, to taka osoba również ją podejmie w momencie niepewności czy zawahania.

Takim zajebistym przykładem prawa dowodu społecznego jest stanie na przejściu, gdy jest czerwone światło. I gdy stoi tłum i wszyscy stoją jest ok, ale gdy jedna osoba nagle da krok do przodu to za chwile cały tłum wejdzie na jezdnię, mimo że jest czerwone światło.

Albo była taka scena w Benny Hillu jak grupa ludzi stała pod ścianą i się patrzyła w górę. Nagle przechodziła jedna osoba, stanęła i też zaczęła się tam patrzeć, a okazało się, że ta grupa osób miała kołnierze ortopedyczne:).

Z techniką dowodu społecznego jest związana taktyka klakiera. Np: w teatrze jedna osoba zacznie klaskać i za chwile kilka i tak klakierzy są zatrudnieni w teatrach.

Krótkie, ale myślę, że coś dało do myślenia.

P.S

Jak dałem Ci do myślenia i chcesz mnie w jakiś sposób wesprzeć, to możesz mi postawić “małą czarną”, bo lubie brunetki :):)

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)

5/5 - (1 vote)
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button