Wszystkie WpisyCiekawostki

ZWOLNIENIA W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH – DOWIEDZ SIĘ ILE ZOSTANIE CI W KIESZENI DZIĘKI OPTYMALIZACJI PODATKOWEJ

 

Tak jak mówiłem  w ostatnim artykule kontynuujemy cykl dotyczący zwolnień podatkowych.

Dziś zajmiemy się zwolnieniami w podatku dochodowym od osób fizycznych . Na początek żeby wiedzieć od jakich sum są te zwolnienia i jak skonstruowany jest ten podatek. Sprawa jest prosta do kwoty 85,528 zł mamy 18% podatku minus kwota zmniejszająca podatek – 556,02 zł. Od 85,528 zł płacimy 14,839 zł 02 gr podatku +32% nadwyżki  od 85,528 tys. zł.-czyli  od każdej złotówki przekraczającej tą sumę.

Ustawodawca zadbał też o kwotę wolną od podatku wynosi ona 3091 zł w każdym roku . Można zaszaleć ponad 250 zł miesięcznie , możesz sobie za to kupić 5 litrów  Johnego Łolkera i nikt cię nie będzie ścigał  :D, za mało by szaleć za dużo by umrzeć.  Jeśli idzie o wysokość  tych zwolnień mi wyszło że można sobie odliczyć od ponad 100 zł (przy odliczeniu oddania krwi do tysięcy przy np: łącznym opodatkowaniu małżonków , czy z tytułu zwrotu  ponad 1000 zł rocznie na studiujące dziecko)-choć to  bardziej do waszych rodziców się tyczy 😛

Nie ma się co przejmować- zwolnień , odliczeń , wydatków które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu , dochodów które nie są opodatkowane łącznie jest ponad  100 w tej ustawie . Oczywiście nie będą was katował i nie wypiszę wszystkich 🙂 skupię się na kilku które dotyczą najszerszej grupy czytelników –głównie  ludzi przed 30 a resztę wg uznania każdy sobie doczyta jeśli będzie potrzebował.

      1. Zaczniemy od zwolnień dochodów o charakterze socjalnym:

Krótko mówiąc nie zapłacisz podatku jeśli otrzymujesz świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne, alimenty , z pomocy społecznej. Jeśli otrzymasz 500+ na dziecko to też możesz spać spokojnie 🙂

      2. Dochody o charakterze odszkodowawczym:

Mamy tu odszkodowania , zadośćuczynienia renty z tytułu uszkodzenia ciała. Dalej jak ktoś np:mieszka w miejscu gdzie była szkoda górnicza wywołana przez kopalnię lub inny zakład to coś dla ciebie -ogólnie nic miłego, ale dobrze wiedzieć , że państwo nie położy na  tych pieniędzy łap.

      3. Zwolnienia dotyczące dochodów uzyskanych z posiadanych kapitałów oraz praw majątkowych + część dochodów związanych z działalnością gospodarczą.

Szczerze mówiąc wspomniałem tylko o tym ,bo w mojej ocenie  komplikacja tych zwolnień jest spora :)- a po drugie jeśli nie masz firmy , nie jesteś rolnikiem czy w spółdzielni to się nie załapiesz.

 4.Jest coś dla  części z was -studentów , na szczęście ktoś pomyślał o przyszłych magistrach i inżynierach więc są tu stypendia i inne przychody  studentów. 

Mamy tu zwolnienia , jeśli pobieramy stypendia naukowe lub z tytułu osiągnięć naukowych więc jak jesteś geniuszem i masz dobrą średnią to o podatek się nie martw :D. Jeśli wygrasz jakiś teleturniej lub zawody które określają przepisy ustawy o oświacie to sprawa się ma podobnie.

By the way  przypomniała mi się historia ze studiów odnośnie stypendium socjalnego pewnego kolegi.  Gościu sobie wykombinował sposób na dodatkowe kilka stówek (wtedy 500-700 zł mies.) jego rodzice robili na czarno , on również więc w papierach jak szły do skarbówki to oczywiście rodzina biedna jak mysz kościelna ale jemu kaska co miesiąc na konto wpływała. Dziwię się że skarbówka go na tym nie przyłapała oraz uczelnia heh, jak widać szczur się prześlizgnie tam gdzie bydło się zatrzyma. Oczywiście nie namawiam do podobnych procederów –choć człowiek miał podejście –„państwa mnie dyma to ja je też „:D

       5.Jest też moje ulubione zwolnienie „wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach…

Na forum czasami przewija się temat o maszynach oraz o wygranych z tego tytułu . Z tym trzeba uważać jak wygrasz zbyt dużo i kupisz sobie auto z salonu lub dom albo jacht :D. Oczywiście zgłosi się do ciebie urząd skarbowy z zapytaniem skąd to masz jak tego nie udowodnisz to 75% podatku ci przywalą i sen zamienia się w koszmar. Pamiętaj o odbiorze udokumentowania tego dochodu z kasyna (powyżej 20 tys. zł wygranej już to rejestrują). Jeśli idzie o totolotka to 10% zryczałtowanego podatku dochodowego trzeba wybulić jeśli trafisz np.: szóstkę 😀 Zatem baw się z rozwagą .

   Kolejna istotna kwestia – państwo polskie nie czerpie dochodów z tytułu przestępstw oraz czynów nie rządnych –np.: prostytucja. Dlaczego o tym mówię ? Sporo jest spraw że ludzie mają nieopodatkowane dochody i mówią że się prostytuują– haha . Czasami oczywiście jak ktoś to potrafi udowodnić- to nic się nie dzieje,podatku nie zapłaci –co jest rzadkością. Pamiętam jednak sprawę 20 czy 30 lekarzy z jednego szpitala , zarabiali normalnie spore pieniądze miesięcznie ale nie z wszystkiego się rozliczali(jak to lekarze poza szpitalem coś się zawsze dorobi) . A pobudowali sobie np.: drugie domy czy kupili drugie mieszkanie i ktoś ich podkablował oczywiście – a oni stwierdzili z dumą w skarbówce że prostytucję uprawiają . Niestety skarbówka nie dała wiary i przyklepała im 75% podatku od dochodu nieujawnionego i skończyła się zabawa-także uważajcie –chyba że macie plecy to nie musicie się tym martwić 🙂

    6.  Jest grupa ludzi w Polsce którzy oddają krew i osocze nieodpłatnie a pewnie nawet nie wie że może sobie to odliczyć od dochodu . Chodzi o dochód wskazywany w zeznaniu PIT- 36,37,28. W ten sposób zmniejsza się nam podstawa opodatkowania –zatem zapłacimy mniejszy podatek i pewnie dostaniemy zwrot ze skarbówki – z tytułu nadpłaty podatku. Stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi wynosi 130 zł. Kwota nie może przekraczać max 6 % dochodu/przychodu wskazanego w zeznaniu. Mężczyźni mogą odliczyć max 351 zł rocznie a kobiety 234 zł ( powiązane z tym ile dana płeć może oddać krwi ze względu na uwarunkowania zdrowotno -medyczne . Jeśli idzie o osocze można oddać max 15 litrów i odliczyć 2550 zł. Jak dokonać odliczenia?

Odliczenia dokonujemy w zeznaniu podatkowym PIT 28,36 lub 37. Jeśli chcemy skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców należy wypełnić załącznik PIT/O-tu wskazujemy kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego ( w tym przypadku jest to stacja krwiodawstwa).

 Składamy łącznie te dwa papierki (PIT/O oraz PIT28,36, lub 37 do skarbówki i gotowe).

    Ostatnie dwa odliczenia bardziej dotyczą waszych rodziców-bo oni je będą składać –choć jeśli jesteś szczęśliwą żoną lub mężem to może też się załapiesz 😀.

7.Pierwszą kwestią jest ulga prorodzinna na każde studiujące dziecko -(które nie ukończyło jeszcze 25 roku życia) . Rodzic/rodzice mogą odliczyć od trudu waszego studiowania/utrzymywania 92,67 zł miesięcznie , co daje rocznie 1112,04 zł . Natomiast trzeba spełnić jeszcze kilka warunków np.: poza statusem ucznia lub studenta w Polsce lub zagranicą , wasze dochody nie mogą przekroczyć rocznie 3089 zł –(ten limit nie obejmuje renty rodzinnej). Niestety jak przekroczycie tą kwotę 3 tys. zł to wasi rodzice nie będą mogli skorzystać z tej ulgi –nic sobie nie odliczą . Więc jak ktoś studiuje medycynę czy jakiś ciężki kierunek który nie można łączyć z pracą to jak najbardziej ta ulga jest dla jego rodziców.

8.Ostatnia kwestia dotyczy łącznego opodatkowania małżonków. Małżonkom opłaca się rozliczać w ten sposób im większa jest dysproporcja w ich zarobkach. O co to chodzi ?-już tłumaczę.

Najlepiej to widać  w przypadku gdy jeden małżonek nic nie zarabia a drugi zarabia co miesiąc 5-cyfrowo lub  więcej niż 85 tys. zł. rocznie .

Pamiętam z ćwiczeń z prawa finansowego prowadząca podała przykład Prezydenta Lecha Kaczyńskiego który rozliczał się w ten sposób. Rocznie zarabiał wtedy ponad 170 tys. zł. , rozliczał się łącznie z żoną dlatego został opodatkowany wg stawki 18 % zaoszczędził ponad 12 tys. zł-tym sposobem.

W przypadku gdyby rozliczali się osobno podatek od dochodów Prezydenta wyniósłby ponad 42 tys. zł., bo żona Maria nie zapłaciła by w ogóle podatku a mąż Lech , przekroczyłby drugi próg podatkowy płacąc 32 % od nadwyżki 85 tys. zł.

Jak para prezydencka rozliczała się wspólnie?.Zgodnie z przepisami o łącznym opodatkowaniu małżonków ich dochody mieściły się w I progu podatkowym –więc wchodziło 18% podatku. Zatem podatek wyniósł 2x razy 18% z 85 tys. zł (połowa z ponad 170 tys. zł )czyli ponad 30 tys. zł.  Różnica między tymi wartościami daje korzyść ponad 12 tys. zł

W przypadku nie przekroczenia progu 85 tys. zł. przez małżonków – łączne opodatkowanie jest dla nich neutralne i nie ma już takich szałowych odliczeń jak w powyższym przypadku.

Ale jak to zwykle bywa jest kilka warunków które muszą być spełnione by móc się rozliczać w ten sposób. Między małżonkami musi istnieć wspólnota majątkowa przez cały rok podatkowy . Jak masz intercyzę to odpadasz :). Należy pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok .

Ponadto małżonkowie muszą mieć miejsce zamieszkania w Polsce .Dodatkowo w przypadku gdy małżonkowie mieszkają w celach podatkowych  w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub krajach Konfederacji Szwajcarskiej, oraz osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 % całkowitego przychodu osiągniętego przez nich  w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Wyłączeni zostali małżonkowie mający działalność gospodarczą opodatkowaną : podatkiem liniowym , kartą podatkową , ryczałtem ewidencjonowanym itd.

Jak widzicie sporo tego ale w mojej opinii warto poczytać ,wypełnić pity i zaoszczędzić sporo szmalu . W razie pytań piszcie na blogu lub na  http://forum.test1.codecat.pl:9999/ .

Kolejny wpis będzie dotyczył tworzenia przychodów pasywnych z giełdy za pomocą dywidend wypłacanych przez spółki będzie też o strategiach związanych z kupnem/sprzedażą akcji w modelu długoterminowym .

To tyle na dziś do zobaczenia , cześć.

P.S

Dałem do myślenia?

Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)

Rate this post
Pokaż więcej

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button