RodzinaWszystkie WpisyWychowanie

Czym są tradycje rodzinne i dlaczego warto je pielęgnować

Czym są tradycje rodzinne i dlaczego warto je pielęgnować

Czym są tradycje rodzinne i dlaczego warto je pielęgnować
Czym są tradycje rodzinne i dlaczego warto je pielęgnować

Tradycje rodzinne są jak korzenie, które żywią zdrowe relacje i stanowią fundament wspierający instytucję jaką jest rodzina. Rodzina, która w dzisiejszych czasach jest albo podzielona, pokłócona ze sobą albo niepełna. Ogólnie widać następuje rozłam. Widać jak niszczony jest model rodziny, która niektórym środowiskom jest po prostu nie na rękę. Rodzina – ROD – RÓD. Tradycja jest to coś, co łączy ze sobą rodzinę, dlatego warto wyrobić je i je pielęgnować. Wprowadzanie różnorodnych tradycji do życia rodzinnego pomaga wzbogacić relacje, kształtować tożsamość i tworzyć trwałe wspomnienia. Rozważając znaczenie tradycji, warto spojrzeć na nie przez pryzmat trzech przestrzeni czasowych: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.


Z punktu widzenia przeszłości, tradycje niosą w sobie mądrość naszych przodków. To dziedzictwo, które przekazuje nam wiedzę o tym, co jest dobre i co jest złe. Strategie działania, które odziedziczyliśmy, są jak skarbnica doświadczeń, z której możemy czerpać korzyści. W obecnych czasach, dokonując wyborów, możemy kształtować naszą rodzinę, opierając się na wartościach i tradycjach, które stanowią nasz rdzeń.

Przejmując się przyszłością, zdajemy sobie sprawę, że to nasze działania wpływają na nasze dzieci, sąsiadów, tworząc ścieżki, z których inni mogą czerpać inspirację. Dlatego budowanie zdrowych tradycji rodzinnych to nie tylko dbanie o teraźniejszość, ale również inwestycja w przyszłość.

Teraźniejszość stanowi główną przestrzeń czasową, gdzie kształtuje się nasza rodzina. Tutaj tradycje nabierają życia i wpływają na relacje. Wzmacniają więzi między partnerami, rodzicami a dziećmi, tworząc strumień, który napawa nas dobrymi uczuciami, radością i poczuciem integralności. Dobre zwyczaje stają się mostem łączącym pokolenia, dając rodzinie poczucie bezpieczeństwa i ważności.

W kontekście rodziny z dziećmi, tradycje stają się nie tylko koniecznością, ale także narzędziem budującym silne poczucie własnej wartości u najmłodszych. Brak tradycji może prowadzić do poczucia niepotrzebności, samotności i braku determinacji u dzieci. Dlatego rodzice, zwłaszcza matki, intuicyjnie dążą do spędzania czasu jako rodzina, tworząc rytuały i tradycje, które kształtują atmosferę domu.

Tradycje obejmują różne aspekty życia codziennego, od nawyków zachowania po rytuały dnia codziennego. Zauważamy, że wszystkie nasze działania są formą przekazywania tradycji, zarówno tych konstruktywnych, jak i destrukcyjnych. Zrozumienie tego pozwala nam świadomie kształtować nasze relacje rodzinne, pytając siebie, czy nasze działania są pełne miłości i twórcze, czy może wprowadzają destrukcyjne wzorce.

Jeśli chodzi o przyzwyczajanie dzieci do rytuałów, kluczowe jest przestrzeganie ich samemu. Szacunek i konsekwencja w realizowaniu tradycji są kluczowe, ponieważ dzieci uczą się poprzez obserwację i doświadczanie, a rodzice są dla nich na początku autorytetem. Historia pokazuje, że dynastie utrzymujące tradycje były silne i bogate. Jednak czasami łańcuch tradycji zostaje przerwany, gdy rodzice traktują rytuały bezmyślnie lub wprowadzają destrukcyjne intencje. Dlatego istotne jest, abyśmy, jako rodzice, byli świadomi wpływu naszych działań na przyszłość naszych dzieci i starali się tworzyć konstruktywne tradycje.


Przeczyta Również: Mój rytuał pożegnania lata i przywitania jesieni


Rodzaje tradycji rodzinnych:

 

Jakie są rodzaje tradycji rodzinnych? Niech to będą tylko przykłady :):):)

1. Tradycje Świąteczne:

 

Obejmują nie tylko te powszechnie znane, ale także te, które są unikalne dla danej rodziny. Tworzą one atmosferę jedności podczas celebracji, wprowadzając radość i wspólne doznania. Można wspólnie ubierać choinkę, wspólnie robić wypieki na święta, przyozdabiać dom w światełka, słuchać świątecznej muzyki czy oglądać nawet głupie filmy świąteczne, ubrani w swetry w  renifery :):):) Chodzi o to, aby robić coś wspólnie, razem.

Ja wspólnie z moją kobietą tak robię :):):) A jak będzie dziecko, to również i ono dołączy do naszego świątecznego rytuału :):):)

2. Ważne rodzinne wydarzenia:

 

Śluby, narodziny dziecka, zakup nowego domu – to momenty, które stają się kamieniami milowymi życia rodziny. Oczywiście zdrowej rodziny, bo w rodzinie, gdzie panuje jakaś chora zazdrość czy rywalizacja, to będzie destrukcyjne.

3. Narady rodzinne:

 

Regularne spotkania, gdzie omawiane są plany, cele rodzinne, są jak fundament, na którym buduje się wspólna przyszłość. Rada rodzinna to czas na dzielenie się perspektywami i rozwiązywanie problemów. Można powiedzieć, że rodzina to taki Mastermind, gdzie spotykają się wszyscy i omawiają wszystko. Jest to bardzo ważne, ponieważ rodzina w dzisiejszych czasach jest tak naprawdę do czasu, kiedy żyją rodzice. Rodzice najczęściej są spoiwem rodziny. Kiedy umierają, w wielu rodzinach, następuje walka o majątek, o spadek. Wiele rodzin rozpada się po śmierci rodziców. Kontakty są coraz rzadsze, aż całkowicie zanikają. Tak jest np: u mnie, gdzie moja mama ze swoim bratem spotyka się tylko na weselach, pogrzebach, a zadzwonią do siebie tylko z okazji świąt.

Kiedyś wszyscy spotykaliśmy się na świętach u mojej babci. Moja babcia nie żyje już 10 lat i od tamtej pory nie widziałem nawet wujka na oczy.

4. Podróże, spacery, wycieczki i pikniki:

 

Tworzą wspomnienia związane z odkrywaniem nowych miejsc, przyrody i spędzaniem czasu razem na świeżym powietrzu. To czas, który umacnia więzi rodzinne poza codziennym otoczeniem. Z moją kobietą zawsze w Niedziele chodzimy do lasu. W Warszawie jest to przeważnie lasek na Kole, gdzie mamy „swoje” miejsce, które jest tylko nasze. W moim rodzinnym mieście mam las za osiedlem i tam też mamy swoje miejsce. Jak będziemy tworzyć rodzinę, to również tym zaszczepimy nasze dziecko.

5. Gry rodzinne:

 

Nie tylko dostarczają rozrywki, ale również pomagają odkrywać aspekty charakteru każdego członka rodziny. Gry tworzą atmosferę zabawy i pozytywnej rywalizacji. Oczywiście najlepsze są planszówki, kalambury czy grę w państwa – miasta :):):) Nie chodzi mi o gry – rodem z PS5 czy X – Boxa, chociaż jak wyjdzie GTA 6, to pewnie i ja zagram :):):)

6.  Rodzinne obiady:

 

Najlepiej, aby te wspólnie obiady również wspólnie gotować. Pamiętam jak w moim domu wyglądały obiady czy nawet kolacje. Matka zrobiła obiad, ojciec brał go i ogląda coś w telewizji. Ja zabierałem obiad i zamykałem się w swoim pokoju. I tak przez praktycznie przez całe moje życie jak z nimi mieszkałem. Niby razem, a każdy oddzielnie.

7. Pamiątkowe Zdjęcia:

 

Sesje zdjęciowe są jak kapsuły czasowe, przechowujące emocje, uściski i uśmiechy. Tworzą one trwałe wspomnienia i pomagają utrwalić ważne chwile w życiu Twoim i Twojej rodziny. Ja praktycznie każdego dnia robię jakieś zdjęcie. I mogę odtworzyć również każdy dzień. Nie wrzucam tego w internet, tylko mam to dla siebie. Może to też być rytuałem dla Twojej rodziny, kiedy siądziecie pod koniec roku i wspólnie prześledzicie cały, mijający rok :):):)

8.  Spersonalizowane rytuały:

 

Zwroty powitalne czy specjalne rytuały przed spaniem tworzą unikalną tożsamość rodziny. To gesty, które budują atmosferę bliskości. Może to być wasz własny, rodzinny slang, który będzie tylko wasz. To będzie was zbliżało do siebie. Jak będę miał swoją rodzinę, to wspólnie wybierzemy jeden dzień w roku, który będzie dniem naszej rodziny. Będziemy go wspólnie celebrować, niczym urodziny :):):) Myślę, że takim dniem, będzie dzień narodzin dziecka, bo rodzina jest wtedy, kiedy jest dziecko.

9. Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych:

 

Wspólne doświadczanie kultury przez filmy, teatr, mecze, zawody czy koncerty tworzy wspólne zainteresowania i łączy rodzinę w całość.

10. Tradycje sezonowe:

 

Obejmują różne aktywności dostosowane do pór roku, od dekorowania choinki zimą po wiosenne porządki czy letnie festiwale. Przywitanie lata, przywitanie jesieni, przywitanie wiosny czy lata, również mogą być rytuałem rodzinnym, podobnie jak lepienie bałwana :):):)

11. Nowości:

 

Wspólne eksplorowanie nowych pasji czy rodzinnie wychodzenie ze strefy komfortu, codziennie robiąc coś nowego czy tego czego się każdy z nas boi, może być ogniwem co łączy rodzinę :):):) A dziecko wyrabia sobie od samego małego, pożyteczny nawyk i oswaja się ze strachem.

12.  Małe codzienne nawyki:

 

Nawyki, takie jak wspólna kolacja czy bajka przed snem, stanowią codzienną powtarzalność, która wzmacnia poczucie stałości.

13. Zdrowy styl życia jako tradycja:

 

Promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej czy zdrowego odżywiania staje się integralną częścią życia rodziny. Jak jesteś ojcem to tym bardziej powinieneś świecić przykładem dla dziecka i pożyczyć destrukcyjny styl życia, zdrowia i rodziny.

14. Rodzinny biznes:

 

Przekazywanie biznesu z pokolenia na pokolenie, to unikalna tradycja, która nie tylko buduje gospodarczy fundament, ale także utrwala więzi rodzinne.


Wesprzyj Mnie:

 

Dałem do myślenia?

Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:

Postaw Mi Kawę

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)


Oceń Wpis:

 

Jeśli dałem do myślenia, to daj pięć gwiazdek, zostaw jakiś komentarz, a także podziel się nim z kilkoma Twoimi najbliższymi osobami. Jeśli coś Ci się nie podobało, to również daj konstruktywną krytykę. Chętnie podyskutuję i ewentualnie dowiem się


 

 

5/5 - (1 vote)
Pokaż więcej

2 Komentarzy

  1. Ej ziomek da się z tobą skontaktować i zadać kilka pytań? Przeczytałem tekst o odbijaniu dziewczyny który podniósł mnie z gleby i mam sprawę ofc jeżeli można

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button