Rozwój OsobistyWszystkie Wpisy

Dlaczego pozytywne myślenie przeszkadza w osiąganiu celów

Dlaczego pozytywne myślenie przeszkadza w osiąganiu celów:

Dlaczego pozytywne myślenie przeszkadza w osiągnięciu celów
Dlaczego pozytywne myślenie przeszkadza w osiągnięciu celów

Dlaczego pozytywne myślenie przeszkadza w osiąganiu celów – wstęp:

 

Pozytywne myślenie jest często promowane jako klucz do sukcesu i osiągania celów. Wiele książek, artykułów i szkoleń, zachęca nas do myślenia pozytywnie i wierzenia, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko będziemy mieć odpowiednią postawę.

-Zawsze i wszędzie możesz wszystko!

-Możesz być kimkolwiek tylko chcesz!

-Nic Cię nie ogranicza!

Pewnie nie raz słyszałeś w swoim życiu tego typu hasła, jeśli kiedykolwiek zainteresowałeś się tzw. „rozwojem osobistym”, a w szczególności motywacją do działania :):):)

Jednak czy pozytywne myślenie zawsze prowadzi do sukcesu?

Czy może czasem działać jako przeszkoda na drodze do osiągnięcia naszych celów?

W tym artykule przeanalizujemy tę kwestię i zastanowimy się, czy pozytywne myślenie może być mieczem obosiecznym.


Pozytywne myślenie w rozwoju osobistym:

 

Pozytywne myślenie jako idea zyskało popularność w środowisku rozwoju osobistego skupionego głównie na motywacji oraz osiągnięciu tzw. życiowego sukcesu, gdzie hasłem przewodnim jest powiedzenie – zawsze i wszędzie możesz wszystko

Jego korzenie można odnaleźć w teorii samospełniającej się przepowiedni, według której nasze przekonania i oczekiwania mają wpływ na to, jakie wyniki osiągamy w życiu. Takie twierdzenie w głównej mierze rozreklamowali twórcy „Sekretu” oraz „Prawa przyciągania” m.in Joe Vitale.

Optymiści twierdzą, że myślenie pozytywne prowadzi do większej motywacji, elastyczności w podejściu do problemów i zwiększonej zdolności do radzenia sobie z przeciwnościami. Dla nich szklanka zawsze jest do połowy pełno w każdej sytuacji życia codziennego. Jednak uważam, że trzeba rozgraniczyć sytuacje, w których będziemy optymistami, od sytuacji, w których powinniśmy być realistami.


Pozytywne myślenie a realistyczne podejście:

 

Czy pozytywne myślenie zawsze jest takie korzystne jak się powszechnie uważa?

Uważam, że pozytywne myślenie może również mieć ciemną stronę. Może się okazać, że skupienie się wyłącznie na pozytywnych aspektach sytuacji prowadzi do ignorowania realistycznego obrazu rzeczywistości. Gdy osiąganie celów wymaga trudnych wyborów, niezbędne jest trzeźwe podejście oparte na realistycznym spojrzeniu na rzeczywistość. Nie o to chodzi w pozytywnym myśleniu, że uśmiechasz się, kiedy Twój statek życia wpadł w burzę na morzu i nabiera wody, a Ty nic z tym nie robisz.

Pozytywne myślenie
Pozytywne myślenie

Przeszkody na drodze do sukcesu:

 

Pozytywne myślenie może prowadzić do bagatelizowania przeszkód i trudności, które napotykamy w drodze do osiągnięcia celów. Może to mieć negatywny wpływ na naszą produktywność oraz zakrzywiony obraz poczucia własnej wartości. Aby naprawdę iść naprzód, to trzeba być w pełni świadomym wyzwań oraz przeszkód. Skoncentrowanie się wyłącznie na pozytywnych myślach może skutkować brakiem świadomości trudności, które należy pokonać, a co za tym idzie, brakiem konkretnych działań i planowania. Ignorowanie problemów, albo zamiatanie ich pod dywan, pod płaszczykiem pozytywnego myślenia, może prowadzić do powtarzania tych samych błędów i niezdolności do osiągnięcia wymarzonych celów.

Nadmierne skupienie się na pozytywnych myślach może prowadzić do unikania negatywnych emocji i stresu z nimi związanych. Można powiedzieć, że będzie to wyglądało jak – UCIECZKA poprzez którą będziesz odpuszczał sprawy dla Ciebie ważne. Może to prowadzić do ignorowania sygnałów ostrzegawczych i potrzebnych zmian, które mogą być kluczowe dla osiągnięcia celów czy ogólnie pójściem z życiem do przodu. Nie zawsze można osiągnąć sukces, ignorując trudności i unikając negatywnych emocji. Często potrzebne jest konfrontowanie się z wyzwaniami i radzenie sobie z nimi w sposób realistyczny.

Ponadto, pozytywne myślenie może prowadzić do nadmiernego skupienia na rezultatach i celach, zamiast na procesie i drodze do ich osiągnięcia. Kiedy jesteśmy zbyt skoncentrowani na pozytywnych wynikach, może to prowadzić do ignorowania drobnych kroków i małych sukcesów, które są niezbędne na drodze do większych osiągnięć. Skupienie się tylko na końcowym celu może prowadzić do frustracji i utraty motywacji, jeśli nie widzimy natychmiastowych rezultatów. W taki sposób tracimy cierpliwość. Nie mamy również wyrobionej samodyscypliny, ponieważ lecimy na patencie:

-Będzie dobrze! Damy radę! Jupiiii!!! :):):)

Niezbędne jest także uwzględnienie realistycznego podejścia do swoich mocnych i słabych stron. Pozytywne myślenie może skłaniać nas do ignorowania naszych ograniczeń i niedociągnięć, co utrudnia rozwój i doskonalenie się w obszarach, w których naprawdę potrzebujemy poprawy. Przyjęcie realistycznego spojrzenia na siebie pozwala nam zidentyfikować obszary, w których możemy się rozwijać i inwestować czas i wysiłek w zdobywanie nowych umiejętności.


Jak pozytywne myślenie przeszkadza w osiąganiu celów:

 

Gabrielle Ettingen i współpracownicy prowadzili badania przez dwie dekady i odkryli związek między pozytywnym myśleniem a niską produktywnością.

Identyfikujesz i wizualizujesz pożądany rezultat (Wynik).

Zastanawiasz się nad możliwymi przeszkodami lub problemami (Przeszkoda) na drodze do osiągnięcia celu.

Tworzysz plan działania, aby zająć się tymi przeszkodami (Plan), używając strategii:

„Jeśli przytrafi się…, to rozwiążę to tak…”.

Na przykład, przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej i chcesz zaimponować potencjalnemu pracodawcy i dostać pracę.

  1. Najpierw formułujesz cel:

Musisz jasno wiedzieć, czego chcesz.

-„Chcę, aby pracodawca był pod wrażeniem moich umiejętności, wiedzy branżowej, uroku i chęci do pracy”.

2. Następnie wizualizujesz pozytywny wynik:

Wyobrażasz sobie, że czujesz się zrelaksowany, spokojnie mówisz kim jesteś i czego oczekujesz od pracy. Wyobrażasz sobie pozytywną reakcję pracodawcy. Widzisz jak ściska Ci dłoń i mówi do swoich pracowników:

-Mamy to! Mamy go! Witaj w zespole :):):)

3. Wyobrażasz sobie możliwe problemy:

Przypominasz sobie nieudane rozmowy kwalifikacyjne, w których coś przeszkodziło ci w osiągnięciu najlepszych wyników. Po rozważeniu wcześniejszych niepowodzeń zdajesz sobie sprawę, że głównym problemem jest Twoje nienależyte przygotowanie się do tej rozmowy. Nic nie wiedziałeś o firmie, w której chciałeś pracować, nie przygotowałeś się odpowiednio do testu sprawdzającego Twoją wiedzę i kompetencje. Poszedłeś na przypał z myślą:

-A nóż się uda!

4. Formułujesz plan działania:

Przygotowujesz się dostatecznie na rozmowę o pracę, poświęcając na nią odpowiednio dużą ilość czasu. Zastosowanie metody N.N.W.F nie ogranicza się do sfery zawodowej. Strategia ta pomaga rozwinąć umiejętności zarządzania czasem, zacząć ćwiczyć, schudnąć, więcej podróżować, poprawić relacje z bliskimi i przezwyciężyć depresję.

Tylko w taki sposób możesz zacząć pozytywnie myśleć. Tylko w taki sposób ma pozytywne myślenie ma w ogóle rację bytu. Aby naprawdę iść w życiu naprzód, musisz skupić się nie tylko na pozytywnych aspektach życia. Musisz także być świadomy wyzwań i przeszkód, które możesz napotkać i mieć plan działania, jak je rozwiązać.


W jakich sytuacjach życia codziennego należy pozytywnie myśleć, a w jakim należy zachować zdrowy rozsądek, chłodną głowę i być realistą:

 

W życiu codziennym istnieją różne sytuacje, w których pozytywne myślenie może być korzystne, podobnie jak sytuacje, w których należy być realistą.

Z 3 lata temu słuchałem sobie muzyczki na moim sprzęcie i nagle mi się wyłączył wzmacniacz. Włączyłem go ponownie, znów pograło i znów była cisza. Za trzecim razem już się nie chciał włączyć.  Moja kobieta od razu powiedziała, że trzeba będzie kupić nowy wzmacniacz, a w zasadzie nowy sprzęt, bo nie da się nic zrobić. Swoją opinię wysuwała na podstawie tego, co tam wyczytała na forum YAMAHY, bo takiej firmy mam wzmacniacz. „Fachowcy” udzielili jej rady, że sprzęt jest już stary i widocznie coś tam spaliło się, a nie ma już części zamiennych do tego modelu, więc naprawa odpada. Dlatego zasugerowała mi śmietnik i kupno nowego sprzętu. Ja postanowiłem nie odpuszczać, ponieważ miałem pozytywne myślenie do tematu. Wierzyłem, że da się to jeszcze naprawić. Poszedłem więc do serwisu, gdzie pan złota rączka naprawiał pralki, telewizory oraz sprzęt muzyczny. Za kilka dni zadzwonił i powiedział, abym odebrał sprzęt, bo nie da się go naprawić. Poszedłem więc do drugiego fachowca, który trzymał mi wzmacniać prawie miesiąc, ale ostatecznie też nie naprawił, mówiąc, że się nie da. Poszedłem do trzeciego zakładu elektronicznego i mój sprzęt został naprawiony i gra do dziś. A katuję go równo codziennie :):):)

Pozytywne myślenie może sprawić, że nie będziesz odpuszczał, tylko będziesz działał dalej, bo będziesz wierzył w finalny sukces. Tylko wraz z pozytywnym myśleniem ma iść działanie, a nie tylko myślenie. Realizm to jest mierzenie siły na zamiary.

Pozytywnie myśleć możesz w sytuacjach:

  • Wyzwań i trudności: Pozytywne myślenie może pomóc nam zachować optymizm i wiarę w siebie, gdy napotykamy trudności. Może to dostarczyć nam motywacji i siły do pokonywania przeszkód.
  • Motywacji i celowania wysoko: Pozytywne myślenie może pomóc nam utrzymać wysokie cele i motywować nas do ich osiągania. Wierzenie w nasze możliwości może prowadzić do większej determinacji i skuteczności w dążeniu do sukcesu.
  • Relacji międzyludzkich: Pozytywne myślenie może wpływać na nasze relacje z innymi ludźmi. Widzenie dobra w innych, wyrażanie wdzięczności i budowanie pozytywnego podejścia może sprzyjać lepszej komunikacji i większej harmonii w relacjach.

Realizm wskazany jest w sytuacjach:

  • Planowania i podejmowania decyzji: Realistyczne podejście jest niezbędne, gdy musimy dokonać ważnych decyzji i planować nasze działania. Musimy brać pod uwagę dostępne zasoby, ograniczenia i potencjalne trudności, aby opracować realistyczny plan i osiągnąć zamierzone cele.
  • Samooceny i rozwoju osobistego: Bycie realistą pozwala nam spojrzeć na siebie obiektywnie i zidentyfikować nasze mocne strony, jak i obszary, w których musimy się rozwijać. Przyjęcie realistycznego spojrzenia pomaga nam ustanowić realistyczne cele rozwoju i skoncentrować się na konkretnych krokach, które należy podjąć.
  • Zarządzanie stresem i trudnościami: W sytuacjach, w których doświadczamy stresu, utraty lub trudności, realistyczne podejście pozwala nam spojrzeć na rzeczywistość i stawić czoła trudnościom. Pozwala nam również na akceptację rzeczy, których nie możemy zmienić, i skoncentrowanie się na tym, co jest w naszej mocy.

Ważne jest znalezienie równowagi między pozytywnym myśleniem a realizmem w różnych aspektach życia. Niektóre sytuacje wymagają optymizmu i wiary w siebie, podczas gdy inne wymagają bardziej obiektywnego i realistycznego spojrzenia na rzeczywistość. Zrozumienie kontekstu i umiejętność dostosowania naszego podejścia do danej sytuacji są kluczowe dla skutecznego funkcjonowania i osiągania równowagi w życiu codziennym.

Na przykład, jeśli napotykamy trudności w realizacji naszych celów, warto zastosować pozytywne myślenie, aby zachować optymizm i wiarę w siebie. Możemy skupić się na szukaniu rozwiązań, wykorzystywaniu naszych mocnych stron i korzystaniu z wsparcia innych osób. Pozytywne myślenie może dostarczyć nam motywacji i energii do podjęcia działań, które pomogą nam przezwyciężyć przeszkody.

Z drugiej strony, gdy planujemy nasze działania lub podejmujemy ważne decyzje, warto być realistą. Musimy wziąć pod uwagę dostępne zasoby, czas, umiejętności i ograniczenia, aby opracować realistyczny plan. Przyjmując realistyczne podejście, możemy uniknąć nadmiernego zaniżania lub zawyżania naszych oczekiwań, co prowadzi do lepszej strategii i skuteczniejszego osiągania celów.

W sytuacjach, gdzie radzimy sobie z trudnościami, utratą lub stresem, warto również być realistą. Akceptacja rzeczywistości i spojrzenie na sytuację z obiektywnym okiem pozwala nam skonfrontować się z trudnościami i podjąć odpowiednie działania. To nie oznacza negatywnego myślenia, ale raczej spojrzenia na sytuację z pełnym zrozumieniem i równowagą emocjonalną.

Ważne jest zrozumienie, że pozytywne myślenie i realizm nie są wzajemnie wykluczające się. Możemy być realistami i jednocześnie zachowywać pozytywne podejście do życia. Kluczem jest znajdowanie równowagi między tymi dwoma aspektami, dostosowywanie się do sytuacji i wykorzystywanie ich w sposób, który przynosi nam największą korzyść.


Huna jako zaawansowane prawo przyciągania i pozytywnej wizualizacji:

 

Od wielu lat stosuję prastarą technikę zwaną HUNĄ, po której można powiedzieć, dzieją się różne dziwne, magiczne oraz pozytywne zbiegi okoliczności w moim życiu. Wielokrotnie o niej wspominałem na łamach damcidomyslenia.pl ale nigdy nie napisałem jak ją robić.

Można ją nazwać pozytywnym myśleniem na sterydach. HUNA jest to rytuał, który może sprawić, że Twoje życzenia się sprawdzają. Można powiedzieć, że to taka lampa Alladyna czy złota rybka spełniające trzy życzenia. Kiedy ją robisz regularnie to w Twoim życiu zaczyna wszystko się układać i być z górki. Masz po prostu „szczęście” i wiatry Ci sprzyjają.

Najlepszym efektem praktyki jest wyznaczenie sobie celu + stosowanie HUNY + pozytywne myślenie i przede wszystkim działanie w tym kierunku, a rzeczy niemożliwe, mogą stać się możliwe.

Jak praktykować HUNĘ?

Jeśli wesprzesz mnie darowizną – dowolną kwotą w formie kawy. Nie ważne jaką. Może być to 5 zł , 10 zł, 15 zł, 20 zł lub więcej, to w ramach podziękowania za wsparcie, prześlę na wskazany przez Ciebie adres mailowy – PDF -a z instrukcją, jak krok po kroku stosować i praktykować HUNĘ.  Jest to wiedza bardzo trudno dostępna oraz bardzo rzadko poruszana. Mnie swego czasu zdobycie jej kosztowało niemałe pieniądze, więc myślę, że może wiele pozytywnych rzeczy wnieść do Twojego życia, ponieważ jako człowiek masz uspaną moc kreacji.

Jak zdobyć PDF – a z instukcją?

  1. Klikasz w poniższy link:

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

2. Wybierasz kwotę, którą chcesz mnie wesprzeć.

Może być to 5 zł, może być to 10 zł, może być to 15 zł, może i 20 zł. Ile chcesz. Nie ma tu konkretnej ceny, choć wiedza jest bezcenna. Chodzi tu o wsparcie, które w ramach podziękowania, zgodnie z prawem wzajemności dostaniesz całkowicie za darmo PDF – a. Możesz dać również i więcej :):):) Nie obrażę się! Wszystko pójdzie na rozwój strony damcidomyslenia.pl

3. Podajesz na stronie buycoffe.to swoje dane:

Imię i nazwisko, które może być fikcyjne. Podajesz swojego również maila, który musi być prawdziwy, bo na niego dostaniesz PDF -a

4. Zaznaczasz opcję – chcę dołączyć wiadomość twórcy:

5. W wiadomości wpisujesz tylko jedno słowo – HUNA:

Dzięki temu będę wiedział, że jesteś zainteresowany PDF – em związanym z tematyką HUNY. Jak nie będzie treści HUNA, to po prostu go nie wyślę :):):) i uznam, że wsparłeś mnie bezinteresownie :):):)

6. Robisz przelew:

Masz do dyspozycji: BLIK, przelew online, przelew pocztowy:

7. Jak tylko dostanę ze strony buycoffe.to informację o przekazanej mi darowiźnie, to niezwłocznie – w ciągu jednego dnia roboczego wyślę Ci w ramach podziękowania za wsparcie, obiecany PDF. Ale zrobię to jak najszybciej.

8. Wyślę PDF -a z maila:  damcidomyslenia@gmail.com

PDF -a wyślę z damcidomyslenia@gmail.com . Zaglądaj też w zakładkę SPAM. Jakby coś nie doszło to po jednym dniu piszesz do mnie w tej sprawie na powyższego maila.

9. Daj znać jakie miałeś efekty:

Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu


Wesprzyj Mnie:

 

Dałem do myślenia?

Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)


Oceń ten wpis:

 

Jeśli dałem do myślenia, to daj pięć gwiazdek, zostaw jakiś komentarz, a także podziel się nim z kilkoma Twoimi najbliższymi osobami. Jeśli coś Ci się nie podobało, to również daj konstruktywną krytykę. Chętnie podyskutuję i ewentualnie dowiem się czegoś nowego.


 

5/5 - (2 votes)
Pokaż więcej

1 Komentarz

  1. Ale jaja XD Robiłem hune tak jak mówisz przez 3 tygodnie. Wyobrażałem sobie siebie jak siedzę w czarnym audio Q5. Wyobrażałem sobie siebie jak jadę samochodem.i mam kupę pieniędzy. Nie ukrywam, że sceptycznie do tego podchodziłem, ale to co się wydarzyło wczoraj jest conajmbiej dziwne. Mój wujek zadzwonił do mnie z prośbą o pomoc. Chciał bym pokierował jego koledze. I jechałem takim prawie samym samochodem, jaki przewijał mi się w moim ,,życzeniu,,. Jeszcze tylko pieniędzy brakuje XD Ale normalnie nie wierzę XD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button