Wszystkie Wpisy

Jak i czy warto otrzymać dotację z Urzędu Pracy na założenie firmy ?

Cześć wszystkim , dziś postaram wam się przybliżyć temat dotacji.

Czy warto w ogóle się ubiegać o dotację na założenie firmy z Urzędu pracy ? Sądzę , że po przeczytaniu tego wpisu , uda wam się podjąć słuszną dla was decyzję :).


A czym jest dotacja ? To bezpośrednia płatność o charakterze niekomercyjnym, przekazana biorcy (np. gminie, przedsiębiorstwu) przez jednostkę kontraktującą (np. rząd, Unię Europejską) w celu realizacji konkretnego działania.
Zacznijmy jednak od tego jakie wymagania musisz spełnić by twój wniosek nie został odrzucony,oraz by móc przejść do dalszego etapu 🙂 .

1.a) Po pierwsze trzeba być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna , lub posiadać status Absolwenta Centrum Integracji Społecznej lub Absolwenta Klubu Integracji Społecznej, o których jest mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym. Załapiesz się również jeśli jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu lub nie wykonującym innej pracy zarobkowej,


b)Nie możesz być studentem studiów dziennych- natomiast możesz studiować zaocznie,


c) Czynnikiem dyskwalifikującym jest prowadzenie działalności gospodarczej w niedalekiej przeszłości tj. w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. O dotacje nie mogą ubiegać się osoby, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówiły bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu, lub przygotowania zawodowego,


d)Nie masz zawieszonej działalności gospodarczej,nie dostałeś pieniędzy na otwarcie firmy z Funduszu Pracy lub innych środków publicznych na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółdzielni socjalnej,

e) Jak myślisz , że można wziąć dotację z dwóch urzędów pracy to niestety rozczaruję cię -nie da się :),


f) Nie możesz być  objęty zajęciami sądowymi, oraz  posiadać nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych( czyli jak zalegasz z kasą za alimenty albo masz komornika na głowie z tytułu jakiegoś Providenta to też lipa :/),


g) Nie byłeś karany w ciągu ostatnich 2 lat za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu np:wyłudzenie kredytu ( te przestępstwa masz uregulowane od art 296 kk ),


h) W ciągu ostatniego roku nie zostałeś zwolniony z pracy z twojej winy ,


i)Niestety jak kiedyś przekręciłeś jakieś pieniądze z Funduszu Pracy ,to też twój wniosek nie przejdzie,


j) Ostatni warunek : musisz posiadać doświadczenie zawodowe lub kwalifikacje w obszarze w którym chcesz otworzyć działalność gospodarczą, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, oraz to ,że nie zamierzasz podjąć tego samego rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadziłeś w ciągu ostatnich 2 lat,

2.Kolejną istotną kwestią jest posiadania przez ciebie poręczycieli na pieniądze ,które otrzymasz (co najmniej 2 osób), bądź innego zabezpieczenia np: z tytułu :zastawu na prawach lub rzeczach, gwarancji bankowej, blokady na rachunku bankowym, akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika. Są to jednak pieniądze publiczne(czyli nasze) a system nie lubi być przekręcany ,oraz nie chce mieć konkurencji w postaci twojej osoby 🙂


Mile widziane przez urzędników jest posiadanie jakiegoś wkładu własnego ,choćby 10 % wnioskowanej kwoty dotacji, wtedy stwierdzą , że nie jesteś jakimś leją czy menelem , który wszystko przepuści na koks , dziewczyny ,wódkę lub lasery na disco , tylko przedsiębiorcą , i podchodzisz do sprawy poważnie:)

3.Pamiętaj o tym , że jeśli planujesz się zapisać do Urzędu Pracy to podczas rozmowy od razu zaznacz, że chcesz otworzyć firmę. Później mogą być problemy , jak jakiś Janusz będzie cię chciał skierować na staż , a ty stwierdzisz , że chcesz dostać dotację na firmę to mogą cię ciebie czepiać o to ,więc lepiej gasić problem u jego początków.
Pamiętaj o tym , że procedura przyznawania dotacji może potrwać od miesiąca do nawet kilku miesięcy.


4.Kwota dotacji , wynosi 600 % średniego wynagrodzenia ,które w styczniu 2019 wyniosło 5274,95 zł brutto , czyli lekko ponad 30 tys. zł .

W zależności od Urzędu Pracy kwota dotacji wynosi od 60% do 100% podanej wartości (czyli w najgorszym wypadku 18 tys. zł).  Pamiętaj o tym ,że w kosztorysie podajesz ceny brutto, tj. z uwzględnieniem podatku VAT. Czasami lepiej jest wnioskować o mniej pieniędzy a się z wszystkiego rozliczyć , niż nachapać się jak Franek i być ścigany przez Elę Jaworowicz 😀

5. Jak będziesz tym szczęśliwcem i otrzymasz dotację ,to nie możesz podjąć zatrudnienia przez następny rok (nie możesz pracować w oparciu o umowę zlecenie/dzieło w ciągu roku od otrzymania dotacji ) , będziesz prowadził firmę przez następny rok i nie zamkniesz jej ani nie zawiesisz, oraz twoja firma będzie prowadzona na terenie powiatu , gdzie działa twój Urząd Pracy lub w okolicznym mieście.


Pieniądze otrzymane z dotacji możesz przeznaczyć np: na maszyny (ale nie jednorękich :D), urządzenia i sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności, zakupić oprogramowanie, czy zareklamować się (w tym zrobić stronę), ale tylko do kwoty 2000 złotych.


Niestety są też spore ograniczenia bo nie możesz przeznaczyć pieniędzy z dotacji np: na zakup pojazdów jako towaru handlowego, na remont swojego domu, w którym planujesz mieć firmę, zakup komórki, czy na podatki, ZUS, koncesje, opłaty wynajmu lokalu, media.
W wersji optymistycznej otrzymanie dotacji z Urzędu Pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej zobowiązuje do jej prowadzenia przez okres 12 miesięcy. Po upływie tego okresu kończy się współpraca z urzędem i wtedy, jeżeli biznes upadnie, nie trzeba zwracać przyznanych środków.

W wersji pesymistycznej , jeśli przed upływem 12 miesięcy, twoja firma upadnie to otrzymane środki na rozpoczęcie działalności będą ulegać zwrotowi. Rezygnacja z prowadzenia przedsiębiorstwa przed upływem tego terminu, oznacza ze strony przedsiębiorcy niedotrzymanie warunków umowy.


W takiej sytuacji niestety będziesz musiał zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia ich otrzymania, na żądanie starosty w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.


Zwrot otrzymanych środków wraz z odsetkami będzie konieczny również wtedy gdy w trakcie obowiązywania umowy:
a) otrzymane środki wykorzystasz niezgodnie z przeznaczeniem
b) podejmiesz zatrudnienie lub zawiesisz własną działalność gospodarczą
c) złożysz niezgodne z prawdą oświadczenia dotyczące sytuacji finansowej , bądź naruszysz inne postanowienia umowy,


Ostatnia kwestia na dziś . Pamiętaj o tym , że Urząd Pracy , może cię w każdej chwili skontrolować 🙂 – wówczas musisz udostępnić wszystkie dokumenty i pokazać zakupione sprzęty. Bywały historie, że ludzie musieli zwracać pieniądze, ponieważ w opinii urzędników “zakupiony z dotacji sprzęt nie był niezbędny do rozpoczęcia działalności” :).
To by było na tyle. Jak macie jakieś pytania , piszcie w komentarzach , do usłyszenia 🙂

Dla zainteresowanych dotacjami z UE link poniżej 🙂
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/ -dotacje z unii europejskiej (strona do wyszukiwania dotacji z Unii Europejskiej , może się załapiecie na któryś z programów 🙂 dofinansowań w zależności czy działacie jako osoba fizyczna czy firma).

Rate this post
Pokaż więcej

5 Komentarzy

 1. Dobra pigułka wiedzy w tym temacie dla niewtajemniczonych! 👌
  Wziąłem na rozpoczęcie działalności 22k PLN.
  Czekam na przelew trzeci tydzień😂
  W moim przypadku się to opłaca, ponieważ zakupię urządzenia, które właśnie tyle kosztują, a w branży w której działam jest na nie duże zapotrzebowanie. W związku z tym, z samego rentalu prawdopodobnie oprócz zusu, przychód pokryje mi też koszty wynajmowanego mieszkania w Warszawie;)

  1. Cześć, Damian dzięki za komentarz . Na te przelewy dotacji z Urzędu Pracy można i czekać kilka miesięcy , ale do 60 dni najczęściej się go otrzymuje -wszystko zależy od tego ile dostali pieniędzy na dane programy i kto tam pracuje 😀

   1. Okres oczekiwania na ten przelew to największy minus, ponieważ działalność można założyć dopiero w momencie wpłynięcia gotówki na konto. Przez to nie mogę wystawiać faktur za swoje usługi, a od stycznia trochę się tego uzbierało, na szczęscie od jednego i zaprzyjaźnionego zleceniodawcy:)
    Po rozmowie telefonicznej z Panią z urzędu wynika, że mają tam jakiś bałagan w dokumentach i tu cytat ,,Przelew może w marcu będzie, ale nie mogę tego obiecać”.

    1. Dragon walnij coś o dotacjach z UE i inkubatorach przedsiębiorczości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button