Rozwój OsobistyWszystkie WpisyWychowanie

Jak rozpoznać złą i toksyczną osobę?

Jak rozpoznać złą i toksyczną osobę?

Jak rozpoznać złą i toksyczną osobę
Jak rozpoznać złą i toksyczną osobę

W życiu każdego z nas pojawiają się różne osoby – niektóre przynoszą radość, wsparcie i pozytywne doświadczenia, a inne mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Rozpoznawanie toksycznych jednostek jest kluczowym elementem budowania zdrowych relacji, ponieważ w takim wypadku trzeba już na samym początku wykazywać się asertywnością, by nie dopuścić, aby zła i toksyczna osoba weszła nam na głowę. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jak rozpoznać złą osobę oraz jakie kroki podjąć, aby chronić siebie i swoje emocje.


Kim jest zła i toksyczna osoba?

 

Kim jest zła i toksyczna osoba?

Zła i toksyczna osoba jest to jeddnostka, która która negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, samoocenę i szczęście. Czujemy przy niej stres, napięcie, niekiedy strach. Można powiedzieć, że jak taka osoba wlezie nam na łeb, to stajemy się jej mentalnym niewolnikiem.

Pamiętam kiedyś, kiedyś, kiedyś dopuściłem do siebie za blisko pewną toksyczną osobę z osiedla, która z początku była dla mnie bardzo miła i uczynna. Jednak kiedy poznała moje słabości, moje sekrety, to po pewnym czasie zaczęła to wykorzystywać. Potem doszło do tego, że czułem stres jak do mnie nawet dzwoniła. Czułem wewnętrznie taki niepokój. Dodatkowo nie była to tylko toksyczna osoba, ale również i zła. Zła, która do mnie nie pasowała. Jednak z jakiś powodów pojawiła się w moim życiu, dając mi mocną lekcję do zapamiętania.

Jaka to była lekcja, jaką dostałem od tej złej i toksycznej osoby?

Była to jedna! Konkretna nauka, która mówiła – W jaki sposó rozpoznawać złe i toksyczne osoby oraz w jaki sposób z nimi postępować.


Jak rozpoznać złą i toksyczną osobę?

 

Jak rozpoznać złą i toksyczną osobę?

Złą i toksyczną osobę rozpoznasz poprzez jej zachowanie, poprzez jej działanie, poprzez jej interakcję z otaczającym ją światem, poprzez jej komunikację oraz empatię jaką ma do drugiego człowieka.

1. Rozpoznanie złej i toksycznej osoby, poprzez jej zachowanie:

 

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest zachowanie danej osoby. Jeśli zachowuje się agresywnie, manipuluje tobą lub próbuje wzbudzić w tobie poczucie winy, powinnieneś być bardzo ostrożny w interakcji z taką osobę. Wystarczy tylko sama agresja, która może pojawić się z dupy – np: podniesiony głos, łapanie za słówka, szukanie prowokacji, bezpodstawna krytyka, jakaś z dupy ironia. Wystarczy tylko jeden znak, bezpodstawnej agresji do Ciebie lub do innej osoby, a powinna już Ci się zaświecić czerwona lampka w głowie, że należy odbić jak najszybciej od takiej osoby.

Zwróć także uwagę na to, jak taka osoba traktuje innych ludzi. Jeśli często krytykuje i potępia innych, może to być również znak, że masz do czynienia z szumowiną! Szczególnie takie osoby – jak poczują czyjąś dobroć, to będą chciały ją maksymalnie wykorzystać dla własnych korzyści, a potem może dojść do tego, że będzie leciała ta osoba z łapami do Ciebie, bo nie chciałeś jej kupić kebaba :):):)


2. Rozpoznanie złej i toksycznej osoby, poprzez jej działania:

 

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, aby rozpoznać złą i toksyczną osobę, to jest jej działania. Są to krótko mówiąc – słowa i czyny danej osoby. Jeśli jego słowa są sprzeczne z jego czynami, może to być oznaką nieszczerości. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie wartości i przekonania głosi. Jeśli są one sprzeczne z twoimi, warto trzymać się z dala od tej osoby. Z doświadczenia Ci powiem, że osoba, która ciągle pierdoli o jakiś życiowych zasadach, nie ma ich w ogóle. To tak jak z kapusiami policyjnymi HWDP, JP na 100%, którzy wręcz rozgłaszają wszem i wobec to, że są „sztywni”, a jak przyjdzie co do czego, to taki pierwszy krzyczy:

-Hallo Policja…


3. Rozpoznanie złej i toksycznej osoby, poprzez jej interakcję z otaczającym ją światem:

 

Trzecią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest sposób, w jaki dana osoba wchodzi w interakcje z otaczającym ją światem. Chodzi tu o szacunek do drugiego człowieka. Czy w ogóle go ma?

Zauważ w jaki sposób wypowiada się o innych ludziach, a także jak traktuje drugiego człowieka. Czy z czacunkiem? Czy z poniżeniem i agresją?

4. Rozpoznanie złej i toksycznej osoby, poprzez poziom jej empatii:

 

Empatia jest kluczowym elementem zdrowych relacji. Osoby, które nie potrafią postawić się na miejscu innych, często mają trudności z budowaniem jakichkolwiek więzi. Zwróć uwagę na to, jak dana osoba reaguje na emocje innych – czy potrafi okazać współczucie i zrozumienie?

Czy może zamiast empatii jest śmiech, agresja, wyszydzanie?

5. Rozpoznanie złej i toksycznej osoby, poprzez jej komunikację:

 

Sposób komunikacji jest również ważnym wskaźnikiem, które mogą dać nam do myślenia, że mamy doczynienia ze złą osobą. Osoby, które używają komunikacji w sposób destrukcyjny, np. poprzez krzyki, obelgi, agresję, poniżanie czy ironię, mogą być toksyczne dla otoczenia. Szukaj osób, które potrafią rozmawiać w sposób konstruktywny i szanujący.

Obserwuj wzorce zachowań. Czy dana osoba regularnie wpada w konflikty? Czy ma historię trudnych relacji? Wzorce te mogą wskazywać na głębsze problemy w interakcjach z innymi. Zwróć uwagę co inni ludzie mówią na jej temat. Jeśli 9 na 10 osób mówi, że to zjeb, to znaczy, że coś w tym musi być i nie musisz tego sprawdzać na własnej skórze.

6. Rozpoznanie złej i toksycznej osoby, poprzez wartości jakie wnosi do naszego życia:

 

Zastanów się – kto i co wnosi do Twojego życia? Jakie wartości?

Osoby, które są gotowe wspierać Cię w trudnych chwilach, są cenne. Jeśli jednak ktoś jest obecny tylko wtedy, gdy potrzebuje Twojej pomocy, ale znika, gdy Ty jej potrzebujesz, może to być oznaką jednostronnej relacji.


W jaki sposób postępować ze złą i toksyczną osobą?

 

W pierwszej kolejności musimy rozpoznać złą i toksyczną osobę. Gdy to zrobimy, to nie dajemy jej się rozwinąć w stosunku do naszej osoby. Aby to zrobić mamy trzy opcję:

1. Automatyczne urwanie kontaktu ze złą i toksyczną osobą:

 

Jest to najlepsza opcja. Kiedy zaobserwujemy objawy złej i toksycznej osoby, od razu z automatu urywamy z nią kontakt. Niekiedy nawet nasza intuicja będzie podpowiadała nam, aby to zrobić, ponieważ źle będziemy się czuli w towarzystwie takiej osoby.

Niestety w wielu przypadkach złe i toksyczne osoby, umieją się w umiejętny sposób dobrze maskować. I na początku są dla nas mili, przyjaźni, dobrzy, uczynni, ale po pewnym czasie zaczynają za bardzo ingerować w nasze życie, doprowadzając je do ruiny.

Ważne jest, aby nie dać się rozwinąć takie znajomości z toksyczną osobą do tego stopnia, że ta pozna nasze obawy, sekrety, mocne oraz słabe strony. To jest podsawa do tego, aby taka osoba nie weszła nam na głowę.

2. Stawianie granic złej i toksycznej osobie:

 

Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze da się totalnie odciąć od złej i toksycznej osoby. Czasem może łączyć nas wspólni znajomi czy miejsce zamieszkania, szkoła lub praca. Dlatego też bardzo ważne jest stawianie ludziom granic, których nie mogą przekraczać. Należy wykazać się asertywnością już na pocątku interakcji, bo potem będzie coraz trudniej.

Stawianie granic jest ważne, ponieważ ludzie są tacy, jakimi pozwolimy im być. Ludzie nas traktują, tak jak sobie sami na to pozwolimy. Zła i toksyczna osoba może być zła i toksyczna w stosunku do Ciebie, jeśli dopuścisz ją do siebie na tyle blisko, pozwalając na złe i toksyczne zachowania w stosunku do Twojej osoby. Dlatego stawianie ludziom granic, buduje dystans pomiędzy wami.  Jeśli toksyczną osobę, będziesz trzymał na dystans, nie będziesz pokazywał jej swoich słabości, będziesz pokazywał jej to co chcesz, aby zobaczyła, a w dodatku będziesz w stosunku do niej agresywny, to taka osoba nie jest Ci wstanie w żaden sposób zagrozić.

Zagrozić Ci może kiedy za bardzo ją dopuścisz do siebie, pozna Twoje słabości, w jaki sposób zachowujesz się w różnych okolicznościach, a dodatkowo kiedy zabraknie Ci siły na asertywność. Wtedy taka osoba może zgotować Ci w życiu piekło.

Zdrowe relacje wymagają jasno określonych granic. Jeśli ktoś regularnie je narusza, nie szanując Twojej przestrzeni osobistej czy emocjonalnej, może to być sygnał, że nie jest to osoba, z którą chcesz budować bliską relację.


Wesprzyj Mnie:

 

Dałem do myślenia?

Jeśli tak, to możesz mnie wesprzeć “małą czarną”, bo lubię brunetki :):) klikając w poniższy link:

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)

Oceń ten wpis:

 

Jeśli dałem do myślenia, to daj pięć gwiazdek, zostaw jakiś komentarz, a także podziel się nim z kilkoma Twoimi najbliższymi osobami. Jeśli coś Ci się nie podobało, to również daj konstruktywną krytykę. Chętnie podyskutuję i ewentualnie dowiem się czegoś nowego.

 

 

 

5/5 - (1 vote)
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button