Wszystkie WpisyCiekawostki

Jak zostać radnym w swoim mieście, nawet jeśli jesteś jeszcze nikomu nie znany. Instrukcja KROK PO KROKU

Jak zostać radnym w swoim mieście, nawet jeśli jesteś jeszcze nikomu nie znany?

Czy kiedykolwiek myślałeś nad tym, aby zostać Radnym w swoim mieście czy dzielnicy? A może miałeś takie myśli, ale odstawiałeś je na boczny tor, ponieważ nie masz znajomości i jesteś nikomu nie znany? Bycie radnym wiąże się z dużą odpowiedzialnością, jednocześnie można wyrobić sobie fantastyczne znajomości, które mogą w przyszłości Tobie zaprocentować.

Nieskromnie powiem, że już kilku kolegom pomogłem moimi wskazówkami dostąpić tego zaszczytu, gdzie ich konkurentami był komunistyczny beton, który od wielu lat zasiadał w Radzie.  Z jedną osobą już pomału zaczynamy pracę, przygotowując go na wybory Burmistrza, w których będzie startował za kilka lat.

Od czego zależy to, że ktokolwiek odda na Ciebie swój głos?

Od tego czy ktoś Cię zna lub kojarzy. Teraz pewnie się mnie spytasz:

-W jaki sposób sprawić, aby moi potencjalni wyborcy znali mnie, skoro dotychczas jestem dla nich anonimem?

I  tutaj wszystko zależy tylko od Ciebie samego. Jeśli chcesz zostać radnym, to musisz już się wziąć za robotę już teraz. Jest to ostatni dzwonek, ponieważ potem może być już za późno i ewentualnie radnym zostaniesz, ale w jeszcze następnej kadencji, jak oczywiście nie spoczniesz na laurach.

Nie ukrywajmy, że lepiej dla Ciebie jeśli na początku jesteś jeszcze nikomu nie znanym człowiek. Wtedy  w oczach większości ludzi masz czystą kartę. Mając czystą kartę możesz być kimkolwiek tylko chcesz.

Gorzej jeśli jednak jesteś znany w swoich okolicach i masz nie najlepszą reputację. Taka sytuacja może Ci wiele utrudniać, tym bardziej jak jesteś z małego miasta. Dlatego też warto dbać o swoją reputację jak o najpiękniejszy kwiat.

1. Zapisujesz się do jakiejś partii politycznej.

Oczywiście nie jest to konieczne, jednak wyborcy patrzą „kto za Tobą stoi”. Inaczej wygląda to jak jesteś sam, a inaczej jak już kogoś znasz i jesteś od kogoś. Sprawdź jaka partia dominuje u Ciebie w mieście. Sprawdź kto u Ciebie rządzi. Warto wybierać partię, która ma najwięcej do powiedzenia w mieście, ponieważ osoby w niej znajdujące się, najwięcej mogą.

2. Bywasz na każdej sesji Rady Miasta i bywasz na każdej uroczystości miejskiej.

Nie możesz opuścić żadnego Święta czy wydarzenia, ponieważ będzie to okazja dla Ciebie do pokazania się. Drugi etap jest to etap kojarzenia. Musisz być kojarzony przez innych radnych. Oni nie muszą Cię znać, ważne by Cię kojarzyli. Ważne, żebyś nie był anonimowy.

Na początku oczywiście będziesz anonimowy, ale z czasem to minie. Staraj się „zaprzyjaźnić” z ludźmi, ale uważaj i miej otwarte oczy, bo w polityce nawet tej niższego szczebla przyjaźni nie ma. Jest tylko chłodna kalkulacja, komu co się, z kim w danym momencie opłaca.

Dodatkowo często na sesjach rady miasta bywają lokalne media, na które możesz się załapać. Kto wie czy nie udzielisz nawet jakiegoś małego wywiadu.

3. Starasz się zabierać głos!!

Jeśli nie będziesz zabierał głosu, to upłynie dużo czasu zanim ktoś Cię będzie kojarzył. Musisz być aktywny. a sesje rady miasta możesz przychodzić nie będąc jeszcze radnym. Musisz pokazać swoją wartość. Musisz pokazać innym osobom, że nie siedzisz jak mysz pod miotłą.

4. Poznaj swoich przyszłych wyborców:

Zainteresuj się sam z siebie problemami społeczności, w której mieszkasz. Bądź pośrednikiem pomiędzy nimi, a Radnymi. Raz  na 2-3 miesiące przejdź się po domach i spytaj się, jak się ludziom żyje, czego może potrzebują, co im przeszkadza, jakie maja problemy itd.

Słuchaj i notuj!!! Potem najpilniejsze rzeczy porusz  na Sesji za pośrednictwem jakiegoś radnego. Wystarczy tylko, że kwestia zostanie poruszona i już będzie, że to Twoja zasługa.  Rób takie akcje co jakiś czas, przechodząc się po domach.

5. Zostaw wizytówki z numerem:

Potem jak to się wszystko rozkręci i zaczną Ci się ludzie np: na osiedlu kłaniać czy zagadywać do Ciebie, to zostawiaj wizytówki. Mój kolega tak robił i potem ludzie już sami zaczęli do niego dzwonić z problemami, które przekazywał dalej.

6. Zawsze bądź elegancki, zadbany, uśmiechnięty i wyprostowany.

Ma widać po Tobie, że jesteś konkretnym i pomocnym gościem. Musisz wyglądać poważnie. Jak jesteś bardzo młody, to niektórzy mogą myśleć, że jeszcze to nie Twój czas, dlatego musisz pokazać się, że pomimo młodego wieku, jesteś stanowczy i konkretny. Uśmiechaj się do każdego i bądź bardzo życzliwy i pomocny.

7. Zaprzyjaźnij się z niektórymi ludźmi.

Dowiedz się z jakimi osobami  ludzie się najczęściej liczą w społeczności w której mieszkasz. W społeczności mojego kolegi „rządził” emerytowany policjant, który również był klatkowym i znał bardzo dużo osób na osiedlu. Takie osoby są bardzo pomocne podczas kampanii, ponieważ wywierają wpływ na innych.

Ludzie w lokalnych wyborach głosują przeważnie na znajomego jakiegoś lub patrzą się po aparycji. Niektórzy nawet nie wiedzą na kogo głosować i wtedy klatkowy pomoże podjąć takiej osobie odpowiednią decyzję.

8. Ćwicz wystąpienia publiczne, ton głosu oraz erystykę.

Warto czytać tego typu książki. One naprawdę bardzo pomagają i na tle radnych Janków będziesz się mocno wyróżniał swoimi umiejętnościami. Lokalni radni bardzo rzadko dokształcają się w tym kierunku, więc jest tutaj dla Ciebie pole do popisu.

Musisz umieć odpierać ataki, rozbijać obiekcje oraz w odpowiedni sposób argumentować. Dodatkowo mowa ciała w wystąpieniach publicznych również może Ci mocno pomóc.

9. Pomału odkładaj procent swoich przychodów na kampanię wyborczą.

Musisz zrobić sobie kampanię za swoje pieniądze. I musisz mieć na to fundusze.

10. Przejdź się po ludziach i sprawdź jakie mają problemy.

Z tych problemów sklecisz swoje hasło wyborcze oraz swoje obiecanki cacanki. Zwracaj uwagę na osoby starsze 50-70 lat. To one najczęściej głosują. Wsłuchaj się w ich problemy. Sprawdź co najbardziej uwiera mieszkańcom.

11. Zrób coś dla lokalnej społeczności

Zorganizuj jakiś turniej, przedstawienie, koncert. Niech ludzie wiedzą, że działasz i można na Tobie polegać.

Większość radnych przygotowuje się na kampanię wyborczą na kilka miesięcy przed wyborami. Oni mogą sobie na to pozwolić, bo niejeden już zapewne zęby zjadł na tym. Jednak kiedy ludzie dostrzegą Ciebie jako energicznego chłopaka, który jest szczerze zainteresowany lokalną społecznością, to stwierdzą, że warto postawić na młodą krew, niż na starego dinozaura, który widać, że już się wypalił i wszystko zaczyna mieć w dupie.

12. Załóż media społecznościowe!!

Jak już będziesz kojarzony, to możesz zakładać Facebooka. To będzie test, aby sprawdzić czy mieszkańcy Cię lajkują. Jak lajkują to znaczy, że nie jesteś dla nich anonimem i są szczerze zainteresowani tym co umieszczasz.

Podsumowanie:

Jak widać trzeba trochę się nabiegać, ale jeśli zaczniesz od jutra, to gwarantuje Ci, że zostaniesz nim przy następnych wyborach. Musisz tylko dać się poznać innym ludziom i ich sobie zjednać. 

P.S

Jak dałem Ci do myślenia i chcesz mnie w jakiś sposób wesprzeć, to możesz mi postawić “małą czarną”, bo lubie brunetki :):)

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Wszystko idzie na rozwój tego bloga – serwer, domena, autoresponder oraz na moją motywację do pisania. Muszę przecież mieć dużo energii, żeby pisać obszerne blogi takie jak ten, a to oznacza, że mała czarna jest wskazana :):) A tak serio, to będzie mi bardzo miło, że ktoś mnie docenił zgodnie z prawem wzajemności :):)

5/5 - (1 vote)
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button