Rozwój OsobistyCiekawostkiWszystkie Wpisy

Co zrobić w razie zgubienia/kradzieży dowodu osobistego czy innego dokumentu?

Co zrobić w sytuacji zgubienia, kradzieży, dowodu osobistego, prawa jazdy,karty do bankomatu czy innego dokumentu

Krok po kroku…

Jeśli do tego nie zrobisz, możesz pewnego razu dowiedzieć się, że wziąłeś kredyt na 30.000 złotych i uwierz. Ten dzień będzie dla Ciebie najgorszy w życiu. 

Jeśli nie chcę Ci się wcielić tych rad w życie, to będziesz musiał potem naprawdę mocno biegać w stresie, a może już być za późno!!!!

Cześć , witam w kolejnym wpisie po krótkiej przerwie . Dziś zastanowimy się nad tym co zrobić w sytuacji utraty zgubienia, kradzieży dowodu osobistego czy karty debetowej, zwanej bankomatową 🙂

Dla chętnych do rozszerzenia tematu zapraszam do pytań w komentarzach. Jak się pewnie domyślacie , a ja was w tym upewnię , iż w przypadku kradzieży jakiegokolwiek dokumentu trzeba to zgłosić na policję, oraz w urzędzie gminy. Ponadto polecam zastrzec dowód osobisty za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej (BIK ) www.bik.pl .

  Jednak by to zrobić trzeba być już tam wcześniej zarejestrowanym -najlepiej gdy mamy dowód osobisty w swoim portfelu, a nie gdy nam go skroją – lub gdy jakiś Janusz wyłudzacz będzie chciał wziąć na nas chwilówkę przez internet 🙂 Po zastrzeżeniu naszego dowodu w BIK informacja o tym fakcie dotrze do banków , operatorów telefonii komórkowej czy Poczty Polskiej i innych uczestników systemu BIK m. in notariusze , hotele , wypożyczalnie itd.

Pamiętajcie też o tym by niezwłocznie zawnioskować we właściwym urzędzie gminy o wyrobienie nowego dowodu osobistego , chyba , że zguba się znajdzie 🙂
Trwa to do 30 dni , ale już po 2-3 tygodniach powinien być gotowy -ja tak miałem a wymieniałem z powodu utraty ważności 🙂

Następnie trzeba z tym dowodem pospacerować do banków, oraz miejsc gdzie nasz stary dowód funkcjonował  by zgłosić fakt , że dysponujemy  nowym dokumentem -niby nic ale kredytu na stary dowód/ bądź nie aktualny nie weźmiesz 🙂
Ktoś mi zaraz powie , że zawsze jest ryzyko , iż jakiś Janusz będzie na twoje dane chętnie zaciągnie dług , czy inny kredyt przez internet i będziesz u Eli Jaworowicz czy w Interwencji .

My to ryzyko znacznie ograniczamy , patrząc na skalę wyłudzeń kredytów i chwilówek branych pod skradzione/zgubione dowody z roku na rok rośnie -codziennie w Polsce oszuści próbują wyłudzić kredyty na 1 mln zł -dane z 2017 r. -przykładowo.

Co do kart debetowych jest łatwiej -dzwonisz zastrzegasz , tylko nr pesel albo dowodu osobistego musisz znać -oraz podać przyczynę -choć teraz to w bankach wszystko jest przez internet więc idzie to zrobić ręcznie w bankowości internetowej 🙂

Miejcie na uwagę też to , że każdy bank ma inny regulamin w sytuacjach takich jak powyższe i załatwiajcie takie sprawy niezwłocznie + tradycyjnie wizyta na Policji .
Czasem bank może stwierdzić , że z twojej winy , bądź niedbalstwa nie zgłosiłeś tego i nie zwróci ci kasy za to , że ktoś pobrał ją z twego konta i pobalował.

(TYAB: Aktualizacja: Wczoraj zgubiłem kartę do bankomatu na Warszawskiej Woli. Gdy zobaczyłem, że jej nie mam, szybko do internetu, a tam patrzę jakiś menel zakupy sobie robił browarów przez pay-passa w monopolowym:):))

Przykład: Do momentu zastrzeżenia karty bank odpowiada za wszelkie transakcje powyżej kwoty o równowartości 150 euro dla kart debetowych (z wyjątkiem tych, do których doszło z naszej winy).

W praktyce oznacza to, że jeśli suma środków skradzionych przed zastrzeżeniem karty wyniesie mniej niż 150 euro (czyli około 600 zł) – nie możemy liczyć na zwrot żadnych pieniędzy, natomiast jeżeli przed zastrzeżeniem karty złodziej ukradł nam wyższą kwotę, bank zwróci nam jedynie „nadwyżkę” ponad 150 euro.

 Natomiast OD momentu zastrzeżenia karty bank ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszystkie nieuprawnione transakcje skutkujące kradzieżą naszych pieniędzy.

W przypadku kradzieży lub zaginięcia prawa jazdy czy też dowodu rejestracyjnego należy to oczywiście zgłosić na policję. Ponadto trzeba poinformować urząd gminy /miasta w wydziale komunikacji.

Po tych czynnościach należy złożyć wniosek o wydanie  wtórnika prawa jazdy z powodu utraty lub zniszczenia dokumentu w stopniu powodującym jego nieczytelność .O wtórnika prawa jazdy występujemy w ciągu 30 dni od zdarzenia do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Po wizycie na policji otrzymacie zaświadczenie o utracie dokumentu -jednak nie uprawnia ono was do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wygląda to tak , że jak będziecie się nim zasłaniali podczas kontroli policyjnej to otrzymacie mandat –będzie to traktowane jak wykroczenie .

Dzięki za przeczytanie i do zobaczenia w następnym wpisie .
Piszcie jakie tematy mamy poruszać. Na wszystkie pytania odpowiem w komentarzach -cześć

Więc zadawajcie pytania!!!!

P.S

Jak podoba Ci się to co robię i chcesz mnie wesprzeć, ponieważ daję Ci do myślenia, to możesz przelać mi na piwo lub kawę klikając w poniższy link:

Postaw mi – MAŁĄ CZARNĄ

Co prawda amerykańskim żołnierzem to ja nie jestem, ale będzie mi bardzo miło, że mnie w taki sposób doceniłeś. Będzie na serwer, domenę i autoresponder oraz na rozwój strony. Będzie też na moją motywację :):)

5/5 - (1 vote)
Pokaż więcej

9 Komentarzy

  1. Wpis na czasie. W Poniedziałek zgubiłem kartę do bankomatu na warszawskiej woli. Chwila moment i już kurwa zakupy były robione browarów przez pay-pass. Także nie lekceważcie takich sytuacji i strzeżcie swoich danych jak oka w głowie.

  2. Dla takich właśnie sytuacji ja zawsze byłem przeciwny , płatnościom zbliżeniowym 🙂 Jeśli szybko to zastrzegłeś to alkoholowy Janusz dzisiaj już nie pobaluje -choć stres jakiś się pojawił . Okazuje się życie może być najlepszym tematem do wpisu na blogu 😀

  3. Dokumenty zastrzeżone w BIK trafiają potem do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich, a dalej m.in. do wszystkich banków w Polsce, operatorów telefonii komórkowej i wielu innych firm i instytucji. Konto na bik.pl to jeden z możliwych kanałów zastrzegania dokumentów – jeżeli ktoś takiego konta nie ma, wtedy ma także inne możliwości: może to zrobić w swoim banku osobiście lub telefonicznie (przez infolinię banku lub poprzez numer 828 828 828). Jeżeli ktoś nie ma konta w żadnym banku może iść do jednego z tych banków, które zastrzegają dokumenty także od osób, które ich klientami nie są (lista: http://dokumentyzastrzezone.pl/2017/12/15/lista-bankow-zastrzegajacych-dokumenty-od-wszystkich-osob/).
    Niezależnie od tego, jak to się zrobi, każdy utracony dokument należy zastrzec w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE: http://www.DokumentyZastrzezone.pl

  4. Mój bank oferuję nawet zastrzeganie dowodu przez internet ; ) Z tym że trzeba się łączyć z konsultantem.. Dzisiaj przejrzałem wszystkie opcje jakie mam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button