Wszystkie Wpisy

Nowelizacja obrony koniecznej i pozostałe zmiany w polskim prawie karnym na rok 2018/2019

PRZYDATNE DLA MŁODYCH DO 30 r. ŻYCIA 🙂 I NIE TYLKO

Cześć, witam wszystkich po przerwie . Z racji tego , iż blog czytają w większości ludzie do 30 r. życia , opiszę jakie zmiany zaszły m in. przy obronie koniecznej oraz w innych ,ważnych dla was tematach w prawie karnym w poprzednim i obecnym roku .

Ta wiedza pozwoli być wam zaoszczędzić pieniędzy czy uniknąć niepotrzebnego pojawienia się na komendzie czy na sali sądowej. Uwaga ! Wpis nie jest kierowany do zawodowych przestępców i członków grup przestępczych .


Temat jest kontynuacją i rozszerzeniem wpisu Tyaba:

https://damcidomyslenia.pl/podstawowe-rzeczy-jakie-powinienes-wiedziec-na-temat-obrony-koniecznej-bojki-oraz-stanu-wyzszej-koniecznosci-tak-aby-uniknac-nieprzyjemnosci/


1.Istotną kwestią dotyczącą obrony koniecznej jest pojawienie się nowego przepisu , który rozszerza jest stosowanie , brzmi on następująco :


 art 25 § 2a kk. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

Wprowadzając tym samym zasadę :my home is my castle (mój dom jest moją twierdzą) , teraz można bronić się przed napastnikiem na swoim terytorium bez obawy ,tego iż przypadkiem uszkodzimy przestępcę a on grzecznie wytoczy nam sprawę karną 🙂


Co do obrony koniecznej w granicach swojego miru domowego to nie jest tak , że możesz złodziejowi/włamywaczowi skosić kijem bejsbolowym głowę w granicach swojej posesji jak będzie uciekał 🙂


W praktyce chodzi o odstąpienie od skierowania sprawy do sądu i wymierzenia kary obywatelowi w przypadku przekroczenia przez niego granic obrony koniecznej, w sytuacji zaatakowania napastnika wdzierającego się do jego domu, mieszkania czy na posesję.
Kolejna ważna kwestia to omówienie na czym polega to rażące przekroczenie obrony koniecznej (czyli sposób obrony lub środki użyte w tym celu nie byłyby odpowiednie do zagrożenia wynikającego z zachowania napastnika).

Przykład: Gangsta wdarł ci się do domu a ty mu przywaliłeś tłuczkiem w głowę -to nie będziesz ponosił odpowiedzialności karnej.

Natomiast gdyby on po tym uderzeniu  postanowił uciec , a ty strzelałbyś do niego z AK47 lub rzucał nożami cyrkowymi to niestety będziesz miał wytoczoną sprawę karną -bo tu przekroczyłeś granicę obrony koniecznej w sposób rażący .


Zastosowałeś sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu a po drugie kontynuowałeś działania obronne po zakończeniu zamachu, w tej sytuacji sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Generalnie tak to wygląda choć i tak ostatnie słowo należy do sądu i Eli Jaworowicz 😀


Wyjątkiem od powyższej sytuacji byłaby sytuacja wskazana w art 25 § 3 kk. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu .

Nawiązując jeszcze do obrony koniecznej , pamiętajcie,że w Polsce bez pozwolenia można mieć broń czarno-prochową. Broń czarno-prochowa to „broń palną rozdzielnego ładowania, wytworzoną przed rokiem 1885 oraz repliki tej broni” – tylko taka broń jest objęta zwolnieniem z obowiązku uzyskania pozwolenia.

Możesz nosić przy sobie naładowaną broń czarno-prochową -jej skuteczność jest zbliżona , do dzisiejszego arsenału -aczkolwiek trzeba ją za każdym razem ładować (zatem w trakcie napaści przez napastnika masz tylko 1 strzał). Oczywiście na imprezach masowych czy zgromadzeniach nie możesz pojawiać się z bronią czarno-prochową.

Użycie broni czarno-prochowej w obronie koniecznej jest dopuszczalne –oczywiście trzeba spełnić wszystkie przesłanki art 25 kk -by nie zostać ukaranym 🙂
Dla fanów broni większego kalibru dodam , iż w Polsce można posiadać w domu armatę -ale tylko kolekcjonersko 😛 i trzeba spełnić wymogi ustawy o broni i amunicji by nie podpaść pod kodeks karny 🙂

2.Ministerstwo sprawiedliwości postanowiło w nowelizacji prawa karnego zaostrzyć kary .
Zmiany w Kodeksie karnym zakładają likwidację osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar: od 15 dni do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywocia.


Przykłady: a)zabójstwo – od 8 do 30 lat więzienia albo dożywocie (przed zmianą od 8 do 25 lat albo dożywocie);


b)Spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym – od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie;

c)Porwanie dla okupu połączone ze szczególnym udręczeniem – od 5 do 25 lat pozbawienia wolności

c)Rozbój, od 2 do 15 lat pozbawienia wolności .

 3. Bezwzględne dożywocie .Generalnie recydywka będzie mieć co raz gorzej i trudniej bo instytucja bezwzględnego dożywocia nie zakłada możliwości warunkowego zwolnienia, wobec sprawców trwale niebezpiecznych dla społeczeństwa (czyli Trynkiewicz czy Kamil Kot by się załapali -tzw. bestie).


Taką karę sądy będą musiały obligatoryjnie orzekać również wobec bandziorków, którzy zostali w przeszłości skazani na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuścili się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono wobec nich dożywocie. W tych przypadkach wyrok dożywocia ma mieć charakter bezwzględny – na zawsze pozbawiać możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

4. Nowe typy przestępstw m.in. :
a) przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;


b)przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia;


c) uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza);


d) kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy-czyli jak jesteś osiedlowy gangsta i kradniesz torebki babciom albo portfele matkom z 500+ to niestety będziesz miał za to teraz wyrok w zawiasach co najmniej a nie tylko grzywnę jak kiedyś .


A teraz coś dla mnie.Minister uznał ,iż Polacy powinni mieć możność ochrony przed agresywnymi windykatorami, znowelizowany Kodeks karny ma wprowadzić nową karę – do 5 lat więzienia za uporczywe nękanie w celu zwrotu wierzytelności.

Generalnie trudniej mi będzie ściągnąć dług z Janusza zadłużonego w parabanku -choć ja nigdy takich praktyk nie stosowałem jak koledzy z branży- ,że wpadam z agencją ochrony po dług xD
Skuteczne ściganie lichwiarzy – nowe prawo wyraźnie zdefiniuje, które pożyczki mają charakter lichwiarski i umożliwi skuteczne ściganie naciągaczy-tu też muszę uważać -pewnie uderzy to w portale pożyczek społecznościowych ale czas pokaże 🙂

Za kradzież tablic rejestracyjnych będzie można dostać wyrok od miesiąca do 5 lat więzienia (choć kiedyś to było wykroczenie) . Jak ,ktoś będzie się chciał zabawić w cofanie liczników w autach jak Nikoś to kara będzie podobna .

Ciężko będzie to udowodnić bo zza zachodniej granicy większość aut , które osiada w Polsce ma cofane liczniki :/ -więc nie wiem jak oni to będą kontrolować ale zmiana in plus .


Władza generalnie zabiera się jeszcze bardziej za alimenciarzy , jak to powiedział , kiedyś pewien Żyd „długi trzeba spłacać” . Zagląda tu dużo osób młodych , jak ktoś ma nie uregulowane sytuacje alimentacyjne z dziećmi, bądź długi alimentacyjne to generalnie ta zmiana uderzy w jego kieszeń bo po tej nowelizacji , alimenty będą szybkie i bez kosztów – reforma prawa rodzinnego zakłada maksymalne uproszczenie formalności i przyznawanie w kilka dni alimentów natychmiastowych.


Decyzję o przyznaniu alimentów mają podejmować referendarze z sądów rodzinnych, a nie sędziowie w trakcie rozpraw. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa (zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto), która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie.


Przykład: Dziś ta kwota wynosiłaby 460 zł na jedno dziecko, 840 na dwoje dzieci, a 1140 zł – na troje. Dla porównania średnia wysokość alimentów zasądzonych przez sędziów w pierwszej połowie 2017 r. – 590 zł.

Projekt przewiduje, że obowiązek alimentacyjny dotyczący dziecka będzie automatycznie wygasał, gdy skończy ono 25 lat. Obecnie trzeba o to występować do sądu.


Mam również złą wiadomość , dla tych co są urodzeni resortowo lub mają koneksje ze służbami , niestety zwiększa się karalność za wyłudzenia związane z vatem w przypadku fałszerstw na wielką skalę, a więc powyżej 10 milionów, mają być orzekane kary w przedziale od 5 do 25 lat więzienia (dziś od 5 do 15 oraz 25 lat pozbawienia wolności). Ogólnie rzecz biorąc troszkę pewnie to uderzy w mafie vatowskie ale ja nie jestem takim optymistą jak minister 😀


To było by na tyle oczywiście opisałem tylko część zmian -tych najważniejszych wg mnie dla młodych ludzi , bo resztę sobie możecie doczytać w projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W razie pytań piszcie pod wpisem , zapraszam do komentowania. Napiszcie jakie tematy prawne, bądź inne was interesują to omówimy je na blogu . Trzymajcie się mocno i do usłyszenia 🙂

Rate this post
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button